Păuleşti este un sat şi comună din raionul Călăraşi. Păuleşti este unicul sat din comuna cu acelaşi nume. Localitatea se află la distanța de 11 km de orașul Călărași și la 54 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 1015 oameni. Satul Păulești a fost menționat documentar în anul 1545.
Read more-
All news
- You were writing
- Shows
- We are the Moldavians
- Culture
- Nature and tourism
- Moldography
- Catechism
- Celebrities
- Children
-
Cities and villages of Moldova and Diasporas
- Anenii Noi
- Balti
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chisinau
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova,raionul
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Music
- Cuisine
- History
- Moldovan Diaspora
- Health
- Humor
- Kaleidoscope
- Moldovan reality
- Settlements of the Republic of Moldova
- Sport
![]() |
A fost permis pescuitul de scrumbie şi rizeafcă
Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale şi Mediului (MADRM) a permis de astăzi pescuitul la scrumbie de Dunăre şi rizeafcă (specie de scrumbie care trăiește în Marea Neagră, de unde migrează în Dunăre pentru reproducere și hrană), pe cursul inferior al fluviului Nistru, de la satul Palanca, raionul Ştefan Vodă, şi până la barajul Centralei hidroelectrice Dubăsari, precum şi pe braţul Turunciuc, transmite MOLDPRES.
Conform unui ordin al ministerului, pescarii au voie să pescuiască doar aceste două specii de peşte. În restul bazinelor acvatice din ţară, rămâne în vigoare regimul de prohibiţie, valabil până la finele lunii iunie.
În perioada de prohibiţie se interzice orice gen de pescuit, cu excepţia pescuitului în scop ştiinţific. Interdicția nu se aplică bazinelor acvatice private. Interzicerea pescuitului se operează în fiecare an şi are scopul de a asigura condiţii optime pentru reproducerea, protecţia, restabilirea şi conservarea resurselor biologice acvatice.
Solicitate de MOLDPRES, surse de la Serviciul Piscicol al MADRM au menţionat că angajaţii instituţiei vor supraveghea respectarea regimului de prohibiţie. Pentru încălcarea acestuia sunt prevăzute sancțiuni care, în funcţie de gravitate, pot fi atât administrative, cât şi penale. Amenzile sunt stipulate în articolul 114 al Codului Contravenţional şi pot varia între 6-12 unităţi contravenţionale pentru persoane fizice.
Conform surselor citate, cele mai solicitate specii pentru pescuit în ţara noastră sunt sângerul, plătica, roşioara, scrumbia de Dunăre, carpul, somnul ş.a.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Source:
Важное сообщение для граждан Молдовы в России
Зачем Молдове европейский мусор?
Ренато Усатый: «Для визы в США у меня запросили справку из российской полиции"
Итальянская супертехника для фермеров Молдовы на Moldagrotech-2025 ©
Agromașina представляет на Moldagrotech-2025 сельскохозяйственные инновации ©
ATC-Agrotehcomerț представил на Moldagrotech высокоэффективную технику по выгодным ценам ©
- Домашний мед из одуванчиков: вкусная и полезная альтернатива
- Министр обороны Италии - взломан: искусственный интеллект и украденная биометрия – билет в мир без в…
- Тайны мегалитов древней Теймиуссы (+Фото)
- Homo Sapiens: Разумный вид или стратегический абсурд? Стоимость войны против будущего человечества
- Необычный эксперимент юных натуралистов из Англии
- Весеннее равноденствие: праздник света, равновесия и обновления



© Moldovenii.md all rights reserved.
Is forbidden to copy the materials without the owner’s consent.
The information published on the site can be taken only by indicating the source www.moldovenii.md .
If you have any questions please contact us by email: support@moldovenii.md
www.moldovenii.md does not support and does not promote any of the political parties.
Comments
(0)