Malinovscoe este un sat şi comună din raionul Rîşcani. Din componenţa comunei fac parte localităţile Malinovscoe și Lupăria. Localitatea se află la distanța de 9 km de orașul Rîșcani și la 186 km de Chișinău. La recensămîntul din anul 2004, populaţia satului constituia 1246 de oameni. Satul Malinovscoe a fost menționat documentar în anul 1437 cu denumirea Balanu.
Read more-
All news
- You were writing
- Shows
- We are the Moldavians
- Culture
- Nature and tourism
- Moldography
- Catechism
- Celebrities
- Children
-
Cities and villages of Moldova and Diasporas
- Anenii Noi
- Balti
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chisinau
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova,raionul
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Music
- Cuisine
- History
- Moldovan Diaspora
- Health
- Humor
- Kaleidoscope
- Moldovan reality
- Settlements of the Republic of Moldova
- Sport
![]() |
Sondaj: Află care sînt cele mai mari probleme ale R. Moldova
Şomajul şi corupţia sunt cele mai mari probleme cu care se confruntă Republica Moldova, potrivit unui sondaj IMAS, realizat la comanda Agenţiei IPN. Astfel 20,9% din respondenţi au indicat şomajul drept cea mai mare problemă, iar 20,1% – corupţia. Pe locul 3 se află sărăcia sau nivelul scăzut de trai, cu 15,4%.
Sub 10% din respondenţi au indicat criza economică – 7,8%, salariile şi pensiile mici – 7,5%, instabilitatea sau situaţia politică – 3,8%, clasa politică sau guvernarea – 3,4%, migraţia – 2,4% sau integrarea europeană – 1,4%. Mai puţini respondenţi s-au referit la pieţe de desfacere/embargou – 0,4%, integrarea ţării/conflictul transnistrean – 0,5%, sau înrăutăţirea relaţiilor cu Rusia – 0,2%.
În privinţa şomajului, respondenţii cred că PLDM – 16,9%, PCRM – 16% şi PDM – 13,6% pot cel mai bine să creeze locuri noi de muncă. Totuşi, 23,5% cred că niciun partid nu se poate descurca cu această sarcină. PDM a fost lider la capitolul partid care discută şi oferă soluţii pentru problemele femeilor – 21,8% şi pentru susţinerea familiilor – 21,6%. PLDM s-a impus ca partid care poate să aducă Moldova mai aproape de Vest şi UE – 33,8% şi să îmbunătăţească sistemul educaţional – 23,9%.
Per ansamblu, un pic mai mulţi moldoveni cred că direcţia în care se mişcă ţara este bună cu siguranţă – 17% şi într-o oarecare măsură bună – 29%, decât cei care cred că direcţia este greşită cu siguranţă – 20% sau într-o oarecare măsură greşită – 22%.
Sondajul a fost realizat în perioada 8-19 noiembrie, pe un eşantion de 1128 de persoane peste 18 ani, în 81 de localitaţi şi are o marjă de eroare de 3%.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Source:
Декларация путешественника: что это и когда её нужно заполнять
Россия высылает трех сотрудников посольства Молдовы
В Сакраменто открылось Генеральное консульство Молдовы
Генеральное консульство Молдовы в Чикаго начало свою деятельность
Зачем в Молдове ввели бесплатное удостоверение в преддверии выборов?
Администрация Трампа обсуждает возможную отсрочку программы безвизового въезда для Румынии
- Родовые практики: растения и обряды, сопровождающие беременность, роды и младенчество
- 11-летний гений из Орла удивил профессоров своими изобретениями (+Видео)
- Кожа - зеркало внутреннего состояния организма
- Когда друг теряет зрение — глазами ему становятся друзья
- Эдуардо Вивейрос де Кастро и перспектива ягуара: когда наука становится другим видом
- Простой и эффективный способ защититься от клещей!



© Moldovenii.md all rights reserved.
Is forbidden to copy the materials without the owner’s consent.
The information published on the site can be taken only by indicating the source www.moldovenii.md .
If you have any questions please contact us by email: support@moldovenii.md
www.moldovenii.md does not support and does not promote any of the political parties.
Comments
(0)