Baimaclia este un sat şi comună din raionul Cantemir. Din componenţa comunei fac parte localităţile Baimaclia, Acui şi Suhat. Localitatea se află la distanța de 22 km de orașul Cantemir și la 137 km de Chișinău. La recensămîntul din anul 2004, populaţia satului constituia 2603 locuitori. Satul Baimaclia a fost menționat documentar în anul 1770.
Read more-
All news
- You were writing
- Shows
- We are the Moldavians
- Culture
- Nature and tourism
- Moldography
- Catechism
- Celebrities
- Children
-
Cities and villages of Moldova and Diasporas
- Anenii Noi
- Balti
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chisinau
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova,raionul
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Music
- Cuisine
- History
- Moldovan Diaspora
- Health
- Humor
- Kaleidoscope
- Moldovan reality
- Settlements of the Republic of Moldova
- Sport
![]() |
Ministerul Educaţiei face precizări privind studierea limbii ruse în liceele bilingve
Ministerul Educaţiei precizează că în toate instituţiile de învăţământ cu predarea în limba română din Republica Moldova, limba rusă este studiată ca disciplină obligatorie în cadrul ciclului gimnazial. Totuşi, în învăţământul general, există 8 licee teoretice, cu statut special, care funcţionează în contextul Programului Claselor bilingve francofone, iar părinţii elevilor din aceste instituţii au solicitat ca elevii să nu fie suprasolicitaţi, astfel limba rusă a devenit o disciplină opţională, transmite IPN.
Ministerul Educaţiei informează că statutul special al claselor bilingve reglementează numărul de ore alocat pentru studiul aprofundat în limba străină. De rând cu studierea în limba română, în aceste instituţii, se studiază în limba franceză şi disciplinele exacte (matematica, fizica, chimia, biologia), astfel în clasa V bilingvă se alocă 4 ore pentru Limba străină I, spre deosebire de clasele obişnuite în care sunt alocate 2 ore săptămânal.
La cererea părinţilor elevilor din cele 8 instituţii de învăţământ preuniversitar cu clase bilingve, pentru a evita suprasolicitarea lor cu numărul de ore, la disciplinele de studiu, Ministerul Educaţiei, a emis Ordinul prin care limba rusă a fost exclusă din lista disciplinelor obligatorii precizând că elevilor claselor V li se oferă dreptul de a alege Limba străină II.
Ministerul Educaţiei monitorizează implementarea şi realizarea Planului-cadru de învăţământ în toate instituţiile de învăţământ general şi anunţă că până la moment, nu au fost obiecţii din partea instituţiilor nominalizate.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Source:
Администрация Трампа обсуждает возможную отсрочку программы безвизового въезда для Румынии
Важное сообщение для собирающихся в Китай граждан Молдовы
Проект VioPark компании DAAC-Hermes отмечен наградой Green Award 2025 ©
Важное сообщение для граждан Молдовы в России
Зачем Молдове европейский мусор?
Ренато Усатый: «Для визы в США у меня запросили справку из российской полиции"
- Почему стоит начинать утро со стакана тёплой воды?
- 5 способов сделать почву мягкой и плодородной
- Урок богатства: чему сын научил своего отца
- Загадка Мингун Пахтодавги: недостроенная ступа или разрушенное чудо?
- Семейные ценности: основа общества или пережиток прошлого?
- Тайны шумеров: Бехистунская надпись — ключ к древним цивилизациям



© Moldovenii.md all rights reserved.
Is forbidden to copy the materials without the owner’s consent.
The information published on the site can be taken only by indicating the source www.moldovenii.md .
If you have any questions please contact us by email: support@moldovenii.md
www.moldovenii.md does not support and does not promote any of the political parties.
Comments
(0)