Răculeşti este un sat şi comună din raionul Criuleni. Din componenţa comunei fac parte localităţile Bălăşeşti și Răculeşti. Localitatea se află la distanța de 16 km de orașul Criuleni și la 53 km de Chișinău. La recensămîntul din anul 2004, populaţia satului constituia 1109 oameni. Satul Răculeşti a fost menționat documentar în anul 1436.
Read more-
All news
- You were writing
- Shows
- We are the Moldavians
- Culture
- Nature and tourism
- Moldography
- Catechism
- Celebrities
- Children
-
Cities and villages of Moldova and Diasporas
- Anenii Noi
- Balti
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chisinau
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova,raionul
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Music
- Cuisine
- History
- Moldovan Diaspora
- Health
- Humor
- Kaleidoscope
- Moldovan reality
- Settlements of the Republic of Moldova
- Sport
![]() |
Deputaţii după audieri: Guvernarea este vinovată de furtul miliardului
Alianţa de guvernare se face vinovată nu doar de gestionarea proastă a situaţiei din ţară, dar şi de faptul că s-au făcut delapidări enorme din sistemul financiar-bancar al ţării. Politicienii care au guvernat ţara începând cu 2009 au participat direct la furtul miliardului, iar instituţiile de drept nu şi-au făcut datoria. Astfel de declaraţii au avut deputaţii în şedinţa specială a Parlamentului de marţi, 2 decembrie, în cadrul căreia au fost audiaţi conducătorii unui şir de instituţii de stat privind delapidările din băncile moldoveneşti.
Deputatul comunist, Oleg Reidman, a subliniat că alianţa care guverna ţara nu a făcut nimic pentru a realiza recomandările comisiilor de anchetă care investigau situaţia din sistemul bancar. „Noi, comuniştii, am semnalat de multe ori situaţiile pe care astăzi le vedem ca încălcări. Constatăm că această guvernare nu s-a descurcat nu doar cu situaţia din ţară, dar nici cu soluţionarea problemelor din sistemul financiar-bancar", a spus parlamentarul.
Vladimir Golovatiuc, deputat socialist, a declarat că este clar că nimic nu e întâmplător şi că nu se schimba situaţia dacă se intervenea la timp. „Totul a fost foarte bine organizat, a fost o schemă de durată şi bine pregătită. Sistemul bancar era o insulă de stabilitate mereu, acesta nu permitea ca economia să sufere, dar apoi s-a lovit în această stabilitate. Scopul este banal – cineva să se îmbogăţească şi să deţină puterea", a opinat deputatul.
Grigore Cobzac, deputat liberal-democrat, este de părere că aingura explicaţie cum a fost posibil să se fure şi nimeni să nu fie pedepsit este că politicul a avut imixtiune directă în acest caz. „De ce nu aţi intervenit mai devreme? Aţi aşteptat autodenunţul de la pătimaş? Nu vi s-a părut straniu că judecătorii lasă la libertate pe unul care a dat mită pentru anumite facilităţi? Nu am auzit nimic nici despre microbuzul întreg de documente distruse. Nu am auzit nicio apreciere faţă de acţiunile conducerii BNM", s-a adresat parlamentarul celor care au fost audiaţi.
Lilian Carp, deputat liberal, a concluzionat că audierile au confirmat că frauda din sistemul bancar a fost făcută de politicienii iresponsabili care au pus interesele proprii pe prim plan. „Conducătorii instituţiilor de securitate ne-au informat că au acţionat în conformitate cu legea. Îi întreb, de ce banii totuşi au fost furaţi, iar vinovaţii nu sunt pedepsiţi, de ce Şor se plimbă la libertate, dacă banii s-au furat cu mâinile lui. PL va opta pentru tragerea la răspundere a tuturor celor implicaţi în delapidarea banilor. Vom cere organelor de drept să acţioneze conform legii", a încheiat discursul parlamentarul PL.
Liderul PSRM, Igor Dodon, a comunicat că deputaţii socialişti au pregătit proiecte de hotărâri privind demisia mai multor şefi ai instituţiilor de drept pe care a insistat să le introducă pe ordinea de zi. Dar preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, i-a sugerat să o facă în şedinţa ordinară a legislativului care se va desfăşura astăzi, 3 decembrie.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Source:
В Сакраменто открылось Генеральное консульство Молдовы
Генеральное консульство Молдовы в Чикаго начало свою деятельность
Зачем в Молдове ввели бесплатное удостоверение в преддверии выборов?
Администрация Трампа обсуждает возможную отсрочку программы безвизового въезда для Румынии
Важное сообщение для собирающихся в Китай граждан Молдовы
Проект VioPark компании DAAC-Hermes отмечен наградой Green Award 2025 ©
- Плавающий дом мечты: как пара из Канады создала свой остров за 24 года (+Фото)
- 10 наставлений родителям от Януша Корчака – человека, который разделил судьбу своих воспитанников
- Новый тренд велосипедистов - солнечная батарея а дороге (Видео)
- Сакральная география: природа как храм
- Проростки подсолнечника: суперфуд для здоровья
- Лимонный творог – секрет долголетия



© Moldovenii.md all rights reserved.
Is forbidden to copy the materials without the owner’s consent.
The information published on the site can be taken only by indicating the source www.moldovenii.md .
If you have any questions please contact us by email: support@moldovenii.md
www.moldovenii.md does not support and does not promote any of the political parties.
Comments
(0)