Gornoe este un sat din cadrul comunei Micăuți, raionul Străşeni. Localitatea se află la distanța de 27 km de orașul Strășeni și la 26 km de Chișinău. La recensămîntul din anul 2004, populaţia satului constituia 319 oameni. Satul Gornoe a fost înființat în anul 1984.
Read more-
All news
- You were writing
- Shows
- We are the Moldavians
- Culture
- Nature and tourism
- Moldography
- Catechism
- Celebrities
- Children
-
Cities and villages of Moldova and Diasporas
- Anenii Noi
- Balti
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chisinau
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova,raionul
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Music
- Cuisine
- History
- Moldovan Diaspora
- Health
- Humor
- Kaleidoscope
- Moldovan reality
- Settlements of the Republic of Moldova
- Sport
![]() |
Universităţile din ţară îşi deschid uşile pentru viitorii studenţi
Universităţile din ţară îşi deschid astăzi uşile pentru viitorii studenţi. Instituţiile le pun la dispoziţia tinerilor peste 15 mii de locuri la 158 de specialităţi.
Potrivit Planului de admitere aprobat de Guvern, în acest an, peste 4.800 de locuri sunt fără taxă de studii.
În acest an, au fost oferite cu 1088 mai puţine locuri bugetare decât anul trecut. Cele mai multe locuri fără taxă - peste 1.350, sunt la facultăţile de Ştiinţe ale educaţiei.
La Inginerie se vor oferi 637 de locuri bugetare, iar la medicină şi farmacie - 425.
A scăzut numărul locurilor cu finanţare de la stat şi la cele mai solicitate facultăţi precum Dreptul şi Economia.
Astfel, absolvenţii care vor dori să meargă la una din specialităţile facultăţilor de Drept trebuie să ştie că aici sunt disponibile 120 locuri, iar 80 dintre acestea sunt la instituţiile care se subordonează Ministerului de Interne. Viitorii economişti pot lupta pentru 180 burse.
Tinerii care nu au medii suficient de mari pentru a fi admişi la buget, vor fi nevoiţi să achite taxe de studii. Cele mai mari contracte sunt la Universitatea de Medicină și Farmacie. Acestea variază între 28.000 și 30.000 de lei, Stomatologia fiind cea mai scumpă. Și cei care își doresc să devină muzicieni, actori sau pictori trebuie să investească bani buni.
La Academia de Muzică și Arte Plastice taxele de studii variază între 7.000 și peste 22.000 de lei.
Ceva mai mici sunt taxele pentru studii la Universitatea de Stat, între 3.000 și 10.000 de lei, cea mai costisitoare fiind facultatea de Drept.
La Academia de Studii Economice, costul contractelor începe de la 5.800 și ajunge la 8.600 de lei. Taxe de studii mult mai mici sunt la Universitatea Pedagogică de Stat "Ion Creangă", unde nu depăşesc suma de 5.000 de lei.
Cele mai ieftine studii sunt la Universitatea de Stat din Tiraspol. Acolo, viitorii biologi, matematicieni și pedagogi vor trebui achite pana la 4.800 de lei pe an.
Sesiunea de admitere în universităţi durează o săptămână, iar primele rezultate vor fi afişate la începutul lunii august.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Source:
В Сакраменто открылось Генеральное консульство Молдовы
Генеральное консульство Молдовы в Чикаго начало свою деятельность
Зачем в Молдове ввели бесплатное удостоверение в преддверии выборов?
Администрация Трампа обсуждает возможную отсрочку программы безвизового въезда для Румынии
Важное сообщение для собирающихся в Китай граждан Молдовы
Проект VioPark компании DAAC-Hermes отмечен наградой Green Award 2025 ©
- Плавающий дом мечты: как пара из Канады создала свой остров за 24 года (+Фото)
- 10 наставлений родителям от Януша Корчака – человека, который разделил судьбу своих воспитанников
- Новый тренд велосипедистов - солнечная батарея а дороге (Видео)
- Сакральная география: природа как храм
- Проростки подсолнечника: суперфуд для здоровья
- Лимонный творог – секрет долголетия



© Moldovenii.md all rights reserved.
Is forbidden to copy the materials without the owner’s consent.
The information published on the site can be taken only by indicating the source www.moldovenii.md .
If you have any questions please contact us by email: support@moldovenii.md
www.moldovenii.md does not support and does not promote any of the political parties.
Comments
(0)