Pelinei este un sat şi comună din raionul Cahul. Din componenţa comunei fac parte localităţile Sătuc și Pelinei. Localitatea se află la distanța de 17 km de orașul Cahul și la 190 km de Chișinău. La recensămîntul din anul 2004, populaţia satului constituia 2217 oameni. Satul Pelinei a fost menționat documentar în anul 1708.
Read more-
All news
- You were writing
- Shows
- We are the Moldavians
- Culture
- Nature and tourism
- Moldography
- Catechism
- Celebrities
- Children
-
Cities and villages of Moldova and Diasporas
- Anenii Noi
- Balti
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chisinau
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova,raionul
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Music
- Cuisine
- History
- Moldovan Diaspora
- Health
- Humor
- Kaleidoscope
- Moldovan reality
- Settlements of the Republic of Moldova
- Sport
![]() |
Dodon, suspendat pentru a treia oară din funcția de președinte
Curtea Constituțională a constatat astăzi, pentru a treia oară, circumstanțele care justifică interimatul funcției de președinte al Republicii Moldova.
Curtea a stabilit că refuzul președintelui de a-și îndeplini obligația constituțională de promulgare a legilor constituie o încălcare a normei imperative a Constituției, precum și a jurămîntului depus.
Potrivit Curții, în cazul revotării unei legi de către Parlament, președintele este obligat să o promulge chiar în eventualitatea existenței unor dubii asupra proiectului respectiv. Înalta Curte a mai statuat că președintele este în drept să remită Legislativului doar o singură dată în mod argumentat legile asupra cărora are obiecții.
Totodată, Curtea a reiterat necesitatea de a reglementa răspunderea disciplinară și cea penală în cazul neexecutării obligațiunilor constituționale și a hotărîrilor Curții de către președinte.
Curtea a dispus ca decretul de promulgare a „Legii antipropagandă" să fie semnat de președintele Parlamentului sau de către premier.
Menționăm că democrații au cerut Curții să constate pentru a treia oară circumstanțele care justifică instituirea interimatului funcției de președinte. Potrivit autorilor sesizării, Igor Dodon și-a încălcat obligațiunile constituționale refuzînd deliberat să promulge legea votată repetat în Parlament.
Șeful statului a declarat anterior că modificările la Codul audiovizualului atentează la principiile democrației și încalcă în mod direct drepturile fundamentale ale omului, garantate de Constituție și de Convenția europeană a drepturilor omului.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Source:
Администрация Трампа обсуждает возможную отсрочку программы безвизового въезда для Румынии
Важное сообщение для собирающихся в Китай граждан Молдовы
Проект VioPark компании DAAC-Hermes отмечен наградой Green Award 2025 ©
Важное сообщение для граждан Молдовы в России
Зачем Молдове европейский мусор?
Ренато Усатый: «Для визы в США у меня запросили справку из российской полиции"
- Пищевая сода – универсальный помощник в доме
- Лук: природное лекарство с удивительными свойствами
- Китайцы стремительно озеленяют пустыню Гоби (Видео)
- В Молдове введут систему возврата упаковки с денежной компенсацией
- Стеклянный улей вместо компьютера: как дедушка увлек внука пчелами
- Как раскрыть истинный потенциал ребенка



© Moldovenii.md all rights reserved.
Is forbidden to copy the materials without the owner’s consent.
The information published on the site can be taken only by indicating the source www.moldovenii.md .
If you have any questions please contact us by email: support@moldovenii.md
www.moldovenii.md does not support and does not promote any of the political parties.
Comments
(0)