Dubăsari este un oraş din Republica Moldova, centrul administrativ al raionului Dubăsari. Amplasat pe malul stîng al rîului Nistru, oraşul Dubăsari se află la o distanţă de 47 km de Chișinău. În anul 2004 populaţia oraşului constituia 23650 de locuitori. Satul Dubăsari, a cărui denumire vine de la vechiul cuvînt dubăsar (luntraş), este atestat de documente începînd cu anul 1523.
Read more-
All news
- You were writing
- Shows
- We are the Moldavians
- Culture
- Nature and tourism
- Moldography
- Catechism
- Celebrities
- Children
-
Cities and villages of Moldova and Diasporas
- Anenii Noi
- Balti
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chisinau
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova,raionul
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Music
- Cuisine
- History
- Moldovan Diaspora
- Health
- Humor
- Kaleidoscope
- Moldovan reality
- Settlements of the Republic of Moldova
- Sport
![]() |
Popovici: Sistemul de educație și cercetare se află în prag de faliment
Recent conducerea Ministerului Educației, Culturii și Cercetării a lansat ideea comasării unor instituții de învățămînt superior din Chișinău.
În același timp, consilierul prezidențial în domeniul educației, culturii și cercetării, Corneliu Popovici, este de părerea că inițiativa nu face decît să ducă la distrugerea sistemului educațional și științific din țara noastră. Consilierul a calificat acțiunea drept lipsită de inspirație și a precizat că aceasta continuă șirul de acțiuni care generează urmări grave în domeniul educației și științei din Republica Moldova, transmite Noi.md.
„Putem vorbi despre falimentul politicilor publice în domeniul educației și științei, care a generat închiderea a sute de instituții de învățămînt preuniversitar, plecarea din sistemul educațional a 10 000 de angajați din 2009 pînă în prezent, reducerea numărului de studenți cu 30 la sută", a menționat Corneliu Popovici.
Astfel, potrivit lui, dacă în anul de studii 2011-2012 erau înmatriculați circa 104 mii de studenți, în 2017-2018 studiază circa 75 de mii de persoane.
Totodată, alte urmări grave sînt micșorarea numărului de doctoranzi, exodul masiv al cadrelor științifice în străinătate, reorganizarea Academiei de Științe a Moldovei, care duce la falimentarea principalului for științific din țară, dar și distrugerea sistemului de evaluare și acreditare a organizațiilor din sfera ştiinţei şi inovării, precum şi al atestării cadrelor ştiinţifice şi ştiinţifico-didactice de înaltă calificare, a atenționat Popovici.
Amintim că ministrul Educaţiei, Culturii şi Cercetării, Monica Babuc, a comunicat că Universitatea de Stat din Tiraspol ar putea fi absorbită de Universitatea Pedagogică „Ion Creangă", în scopul reducerii cheltuielilor. Măsurile cuvenite în acest sens vor fi luate însă la toamnă, după ce Ministerul va avea tabloul clar al admiterii.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Source:
Администрация Трампа обсуждает возможную отсрочку программы безвизового въезда для Румынии
Важное сообщение для собирающихся в Китай граждан Молдовы
Проект VioPark компании DAAC-Hermes отмечен наградой Green Award 2025 ©
Важное сообщение для граждан Молдовы в России
Зачем Молдове европейский мусор?
Ренато Усатый: «Для визы в США у меня запросили справку из российской полиции"
- Биокультурное разнообразие: когда язык, традиции и природа — одно целое
- Хатшепсут — единственная женщина-фараон в истории Древнего Египта
- Три ключа к долголетию: правила жизни, замедляющие старение
- Деколонизация природы: как пересматриваются основы экологических знаний
- Как избавиться от солевых отложений на шее: эффективный метод
- Чудодейственная вода: как простой рецепт помогает очистить организм и обрести лёгкость



© Moldovenii.md all rights reserved.
Is forbidden to copy the materials without the owner’s consent.
The information published on the site can be taken only by indicating the source www.moldovenii.md .
If you have any questions please contact us by email: support@moldovenii.md
www.moldovenii.md does not support and does not promote any of the political parties.
Comments
(0)