Nicolaevca este un sat din cadrul comunei Cuhureştii de Sus, raionul Floreşti. Localitatea se află la distanța de 35 km de orașul Florești și la 155 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 248 de oameni. Satul Nicolaevca a fost întemeiat în anul 1900.
Read more-
All news
- You were writing
- Shows
- We are the Moldavians
- Culture
- Nature and tourism
- Moldography
- Catechism
- Celebrities
- Children
-
Cities and villages of Moldova and Diasporas
- Anenii Noi
- Balti
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chisinau
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova,raionul
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Music
- Cuisine
- History
- Moldovan Diaspora
- Health
- Humor
- Kaleidoscope
- Moldovan reality
- Settlements of the Republic of Moldova
- Sport
![]() |
Comitetul National Olimpic a vîndut pămîntul, pe care l-a primit din partea statului pentru a-și ridica sediu
Comitetul National Olimpic a vandut unei companii de constructii pamantul pe care l-a primit din partea statului pentru a-si ridica propriul sediu. Terenul situat pe strada Mateevici, langa ambasada americana, costa, conform expertilor imobiliari, peste un milion de euro. Institutia a refuzat sa ne spuna care a fost valoarea tranzactiei care a avut loc la inceputul lunii mai.
Vanzarea terenului, care a apartinut Comitetului National Olimpic si Sportiv nu a fost anuntata public. Afland despre tranzactie, l-am intrebat pe presedintele CNO cand a avut loc aceasta.
Nicolae JURAVSCHI, PREŞEDINTE CNOS: "Lasati-ma in pace cu aceste terenuri. La revedere."
Am trimis institutiei o scrisoare oficiala prin care am solicitat informatii despre motivul vanzarii terenului si valoarea tranzactiei si am insistat sa aflam un raspuns in cadrul unui eveniment public la care participa presedintele forului olimpic.
Nicolae JURAVSCHI, PRESEDINTE CNOS: "Este alt eveniment. Am vazut ca ne-ati expediat o scrisoare la acest subiect, veti fi informati."
Ulterior, intr-un raspuns oficial, institutia ne-a comunicat ca intr-adevar a instrainat terenul si ca a acceptat cea mai buna oferta de pe piata. Totusi, a refuzat sa ne comunice valoarea tranzactiei, desi veniturile si cheltuilile CNO sunt informatii de interes public. Terenul vandut de forul olimpic se afla pe strada Alexei Mateevici 109/2.
Dumitru TARABURCA, DIR. SOCIETATEA EVALUATORILOR INDEPENDENTI: "Aceasta este o zona de lux. Aici un ar de teren costa 50-60 de mii de euro. Avantajul acestui teren este ca are o forma dreptunghiulara cu fatada spre strada Mateevici. Faptul ca ambasada Statelor Unire este in apropiere, face ca zona sa fie una prestigioasa."
Mihaela TABARCEA, REPORTER PRO TV: "Acesta este terenul care a apartinut Comitetului National Olimpic din Republica Moldova. Are, potrivit datelor de la Cadastru, aproape 24 de ari, ceea ce inseamna ca valoarea lui se ridica la circa un milion si jumatate de euro. Este situat intr-o zona exclusivista in preajma parcului Valea Morilor - aici se afla ambasada Statelor Unite iar peste drum - cea a Germaniei."
Fiind vorba despre o institutie care ar trebui sa-si publice veniturile si cheltuielile, am cerut repetat informatii despre valoarea tranzactiei. Dupa cateva zile, am primit inca un raspuns oficial, prin care suntem informati ca pretul de vanzare a terenului a depasit de trei ori valoarea estimata de un evaluator independent.
Suma, insa, nici de aceasta data nu a fost indicata. Terenul vandut de Comitetul National Olimpic si Sportiv a ajuns in proprietatea institutiei in ianuarie 2007. Fostul primar al Chisinaului, Serafim Urechean, ne-a spus ca acest teren a fost alocat gratuit forului olimpic ca sa-si construiasca sediu.
Serafim URECHEAN, EX-PRIMAR DE CHIŞINĂU: "A fost adoptata o decizie de Consiliul Municipal Chisinau, alocarea terenului intr-un loc prestigios, pentru constructia cladirii Comitetului National Olimpic. Este o decizie absolut legala. Ei nu au dreptul sa vanda terenul."
Am incercat sa discutam cu directorul companiei de constructii, care a cumparat terenul de la Comitetul National Olimpic, ca sa aflam care a fost valoarea tranzactiei, dar si ce urmeaza sa construiasca acolo, insa nu l-am gasit la birou, iar la telefon nu ne-a raspuns.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Source:
Администрация Трампа обсуждает возможную отсрочку программы безвизового въезда для Румынии
Важное сообщение для собирающихся в Китай граждан Молдовы
Проект VioPark компании DAAC-Hermes отмечен наградой Green Award 2025 ©
Важное сообщение для граждан Молдовы в России
Зачем Молдове европейский мусор?
Ренато Усатый: «Для визы в США у меня запросили справку из российской полиции"
- Пищевая сода – универсальный помощник в доме
- Лук: природное лекарство с удивительными свойствами
- Китайцы стремительно озеленяют пустыню Гоби (Видео)
- В Молдове введут систему возврата упаковки с денежной компенсацией
- Стеклянный улей вместо компьютера: как дедушка увлек внука пчелами
- Как раскрыть истинный потенциал ребенка



© Moldovenii.md all rights reserved.
Is forbidden to copy the materials without the owner’s consent.
The information published on the site can be taken only by indicating the source www.moldovenii.md .
If you have any questions please contact us by email: support@moldovenii.md
www.moldovenii.md does not support and does not promote any of the political parties.
Comments
(0)