Mălăieşti este un sat din cadrul comunei Gălăşeni, raionul Rîşcani. Localitatea se află la distanța de 25 km de orașul Rîșcani și la 204 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 743 de oameni. Satul Mălăești a fost menționat documentar în anul 1600.
Read more-
All news
- You were writing
- Shows
- We are the Moldavians
- Culture
- Nature and tourism
- Moldography
- Catechism
- Celebrities
- Children
-
Cities and villages of Moldova and Diasporas
- Anenii Noi
- Balti
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chisinau
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova,raionul
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Music
- Cuisine
- History
- Moldovan Diaspora
- Health
- Humor
- Kaleidoscope
- Moldovan reality
- Settlements of the Republic of Moldova
- Sport
![]() |
Autorul monumentului în fața căruia se închină conducătorii statelor lumii
La 20 octombrie 2018 se împlinesc 130 de ani de la nașterea sculptorului Alexandru Plămădeală, unul dintre cei mai valoroşi artiştii plastici moldoveni din prima jumătate a secolului al XX-lea.
Alexandru Plămădeală este autor, între altele, al cunoscutei statui a Dreptcredinciosului Voievod Ştefan cel Mare şi Sfînt, remarcabilă operă de artă inaugurată în anul 1928 la Chişinău. Aici, în faţa monumentului marelui domnitor, de mai bine de un sfert de secol, înalţi demnitari de stat vin să se închine la sărbători și să depună flori, avîndu-i alături, uneori, şi pe conducătorii altor state sosiți la Chişinău în vizite oficiale.
Al. Plămădeală s-a născut în anul 1888 la Buiucani, Chişinău. După absolvirea Şcolii Superioare de Pictură, Sculptură şi Arhitectură din Moscova, în anul 1918, şi după o scurtă perioadă de muncă în calitate de gravor-modelier la Monetăria statului din Sankt-Petersburg, artistul a revenit în oraşul natal, unde a trăit şi activat pînă la sfîrşitul vieţii.
În calitate de profesor şi de director al Şcolii de Belle-Arte din Chişinău şi de principal animator al Societăţii de Belle-Arte din Moldova, Al. Plămădeală a contribuit substanţial, pe de o parte, la formarea mai multor generaţii de plasticieni iar, pe de altă parte, prin creaţii proprii şi, în egală măsură, prin acţiuni de ordin organizatoric şi-a adus aportul la dezvoltarea artelor plastice la cel mai înalt nivel. Activitatea Domniei Sale pe acest tărîm a culminat cu înfiinţarea, în anul 1939, a Pinacotecii Municipiului Chişinău (actualmente Muzeul Naţional de Artă al Moldovei).
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Зачем в Молдове ввели бесплатное удостоверение в преддверии выборов?
Администрация Трампа обсуждает возможную отсрочку программы безвизового въезда для Румынии
Важное сообщение для собирающихся в Китай граждан Молдовы
Проект VioPark компании DAAC-Hermes отмечен наградой Green Award 2025 ©
Важное сообщение для граждан Молдовы в России
Зачем Молдове европейский мусор?
- Женщины как хранительницы био-культурного наследия: экология памяти и заботы
- Чистотел: Рецепты народной медицины
- Тайны двух затонувших городов Египта
- Школа, в центре которой — человек: возвращение к истокам воспитания
- Из города в экодом: семья построила жилье из глины и камыша (+Фото)
- Лопух против кист: натуральное лечение проверенное веками



© Moldovenii.md all rights reserved.
Is forbidden to copy the materials without the owner’s consent.
The information published on the site can be taken only by indicating the source www.moldovenii.md .
If you have any questions please contact us by email: support@moldovenii.md
www.moldovenii.md does not support and does not promote any of the political parties.
Comments
(0)