Colibabovca este un sat şi comună din raionul Leova. Colibabovca este unicul sat din comuna cu acelaşi nume. Localitatea se află la distanța de 37 km de orașul Leova și la 75 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 1142 de oameni. Satul Colibabovca a fost înființat în anul 1910.
Read more-
All news
- You were writing
- Shows
- We are the Moldavians
- Culture
- Nature and tourism
- Moldography
- Catechism
- Celebrities
- Children
-
Cities and villages of Moldova and Diasporas
- Anenii Noi
- Balti
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chisinau
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova,raionul
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Music
- Cuisine
- History
- Moldovan Diaspora
- Health
- Humor
- Kaleidoscope
- Moldovan reality
- Settlements of the Republic of Moldova
- Sport
Coriştii din Moldova au obţinut cinci medalii la un concurs din Italia
![]() |
Foto: adevarul.ro |
Corul “Cantemus” s-a întors acasă de la un concurs din Italia cu cinci medalii: trei de aur şi două de argint. Performanţele obţinute i-au plasat alături de colective cu renume din ţări precum Statele Unite şi Ungaria, relatează trm.md.
Munca lor s-a încununat de lauri la toate categoriile propuse în concurs. Astfel, ei au obţinut trei medalii de aur pentru categoria muzică populară, cel mai bun cor de tineret şi cel mai bun dirijor al concursului. Alte două medalii de argint au fost obţinute la categoria muzică romantică.
“Noi am concurat nu cu colective de tineri şi nu cu colective de copii, dar cu colectivele profesioniste de maturi mixt, care chiar ca volumul vocii, paletă timbrală sînt mai bogaţi decît noi. Au mai multă experienţă şi, respectiv, vocile mai bine dezvoltate. Însă, nu am fost mai răi, ci invers, unii dintre cei mai buni. Cu asta ne mîndrim, deoarece pentru noi această victorie era cea mai grea dintre victoriile obţinute”, a spus dirijorul Corului “Cantemus”, Denis Ceausov.
Concursul Seghizzi - 2013 din oraşul Gorizia (Italia), s-a desfăşurat în perioada 13-22 iulie şi a reunit pe aceeaşi scenă participanţi din 20 de ţări, printre care Norvegia, Statele Unite, Estonia, Israel, Turcia ş.a.
Corul “Cantemus” a fost creat în anul 2007, la Liceul George Meniuc din capitală. De atunci, acest colectiv a cîştigat trei premii mari: în Slovenia, în Polonia şi în Italia.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Администрация Трампа обсуждает возможную отсрочку программы безвизового въезда для Румынии
Важное сообщение для собирающихся в Китай граждан Молдовы
Проект VioPark компании DAAC-Hermes отмечен наградой Green Award 2025 ©
Важное сообщение для граждан Молдовы в России
Зачем Молдове европейский мусор?
Ренато Усатый: «Для визы в США у меня запросили справку из российской полиции"
- Почему стоит начинать утро со стакана тёплой воды?
- 5 способов сделать почву мягкой и плодородной
- Урок богатства: чему сын научил своего отца
- Загадка Мингун Пахтодавги: недостроенная ступа или разрушенное чудо?
- Семейные ценности: основа общества или пережиток прошлого?
- Тайны шумеров: Бехистунская надпись — ключ к древним цивилизациям



© Moldovenii.md all rights reserved.
Is forbidden to copy the materials without the owner’s consent.
The information published on the site can be taken only by indicating the source www.moldovenii.md .
If you have any questions please contact us by email: support@moldovenii.md
www.moldovenii.md does not support and does not promote any of the political parties.
Comments
(0)