Ursoaia Nouă este un sat din cadrul comunei Tănătarii Noi, raionul Căuşeni. Localitatea se află la distanța de 18 km de orașul Căușeni și la 63 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 200 de oameni. Satul Ursoaia Nouă a fost menționat documentar în anul 1905.
Read more-
All news
- You were writing
- Shows
- We are the Moldavians
- Culture
- Nature and tourism
- Moldography
- Catechism
- Celebrities
- Children
-
Cities and villages of Moldova and Diasporas
- Anenii Noi
- Balti
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chisinau
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova,raionul
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Music
- Cuisine
- History
- Moldovan Diaspora
- Health
- Humor
- Kaleidoscope
- Moldovan reality
- Settlements of the Republic of Moldova
- Sport
„Cometa secolului” se apropie de Pămînt
![]() |
Foto: tech.obozrevatel.com |
Cometa ISON, denumita și "Cometa Secolului", a dezvoltat o superbă multi-coadă și a crescut de cîteva ori, ajungînd să fie vizibiblă, începînd cu data de 15 noiembrie, cu ochiul liber.
Cometa ISON se deplaseaza cu viteză către Soare și se va apropia cel mai mult de Soare pe 28 noiembrie 2013 - trecînd la o distanță de doar 1,1 milioane kilometri de suprafața corpului ceresc. In cazul în care supraviețuiește întîlnirii, cometa va fi vizibilă în emisfera nordică cu ochiul liber, iar din datele NASA se preconizează a fi o cometă deosebit de luminoasă și frumoasă, scrie hotnews.ro.
În acest moment, ISON se află la aproximativ 80 de milioane de kilometri de Soare, fiind mai aproape ca Venus de stea.
Acum, ISON se deplasează cu o viteză de 50 km pe secundă, dar viteza ei va creşte la peste 600 kilometri pe secundă atunci cînd va trece aproape de suprafaţa Soarelui, pe 28 noiembrie.
După 28 noiembrie, cometa va vira la dreapta şi îşi va urma drumul spre nord pe cerul de seară. Dacă va supravieţui întîlnirii cu Soarele, ea va putea fi observată de cei din emisfera nordică, dar vizibilitatea ei va fi din ce în ce mai redusă pe măsură ce se îndepărtează.
Amintim că cometa ISON (C/2012 S1) a fost descoperită la 21 septembrie 2012 de astronomii amatori - Artiom Novicionok (Rusia) și Vitali Nevski (Belarus).
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Source:
В Сакраменто открылось Генеральное консульство Молдовы
Генеральное консульство Молдовы в Чикаго начало свою деятельность
Зачем в Молдове ввели бесплатное удостоверение в преддверии выборов?
Администрация Трампа обсуждает возможную отсрочку программы безвизового въезда для Румынии
Важное сообщение для собирающихся в Китай граждан Молдовы
Проект VioPark компании DAAC-Hermes отмечен наградой Green Award 2025 ©
- Миланский собор — величественный шедевр готики (+Фото)
- Поморская система воспитания: традиции северных берегов
- Живые и мыслящие: как культуры видят растения за пределами науки
- Натуральный шампунь из соды – секрет здоровых и сильных волос
- Выращивайте персики из косточек – простой способ озеленения
- Городская этнобиология: как традиционные знания выживают в мегаполисе



© Moldovenii.md all rights reserved.
Is forbidden to copy the materials without the owner’s consent.
The information published on the site can be taken only by indicating the source www.moldovenii.md .
If you have any questions please contact us by email: support@moldovenii.md
www.moldovenii.md does not support and does not promote any of the political parties.
Comments
(0)