Saharna este un sat din cadrul comunei Saharna Nouă, raionul Rezina. Amplasat pe malul drept al rîului Nistru, satul este situat la o distanță de 7 km de orașul Rezina și la 110 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituie 397 de oameni. Prima atestare documentară a satului Saharna datează din 24 ianuarie 1495.
Read more-
All news
- You were writing
- Shows
- We are the Moldavians
- Culture
- Nature and tourism
- Moldography
- Catechism
- Celebrities
- Children
-
Cities and villages of Moldova and Diasporas
- Anenii Noi
- Balti
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chisinau
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova,raionul
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Music
- Cuisine
- History
- Moldovan Diaspora
- Health
- Humor
- Kaleidoscope
- Moldovan reality
- Settlements of the Republic of Moldova
- Sport
![]() |
Atleta moldoveancă Elena Răducan, convocată la Special Olimpics Summer Games 2019 din Abu Dhabi
Atleta moldoveancă Elena Răducan va participa în cadrul echipei naționale a Italiei la evenimentul sportiv mondial Special Olimpics Summer Games, care se va desfășura în perioada 8-22 martie 2019, în Abu Dhabi, capitala Emiratelor Arabe Unite, transmite IPN.
Atleta Elena Răducan a fost convocată, în calitate de membru titular al echipei Sesamo Rho (Milano), la categoria bowling. În scrisoarea Special Olimpics Italia, adresată tinerei, se menționează: „un eveniment atât de important va încorona parcursul desfășurat în acești ani de către atletă și va fi un motiv de imensă mândrie pentru întreaga echipă".
Potrivit organizatorilor, la eveniment vor participa 7 mii de atleți din 160 de țări ale lumii, care vor concura la 24 de discipline sportive, alături de 2 500 de antrenori și 20 de mii de voluntari. La competițiile sportive sunt așteptați peste 500 mii de spectatori.
Tânăra Elena Răducan este cunoscută la nivel național în Italia, a participat în ultimii ani la zeci de competiții sportive dedicate persoanelor cu dizabilități și a obținut numeroase trofee, medalii, diplome. Decizia Special Olimpics Italia de a o convoca pentru Jocurile Mondiale înseamnă recunoașterea meritelor și prestației sportive a Elenei Răducan, dar și a parcursului său impresionant. Tânăra a fost anunțată că toate cheltuielile de participare vor fi acoperite de Special Olimpics Italia, iar echipamentul special, de care are nevoie - de către echipa ei din orașul Rho – Asociația Sesamo.
Elena Răducan a emigrat în Italia în 2009, la vârsta de 16 ani. Locuiește împreună cu familia sa în orașul Rho, Milano. S-a născut la 21 mai 1993, la Chișinău, iar la scurt timp după naștere a ajuns în secția de reanimare. A suportat șase intervenții neurochirurgicale, iar printre cele 8-9 diagnoze medicale grave era hidrocefalia, retard psiho-fizic, epilepsie etc. „Au urmat luni în șir de spital, consultații, investigații, tratamente... În final, m-au sfătuit să o las, că nu mai avea nicio șansă de viață. La capitolul grădiniță-școală a fost cel mai dificil - aș putea spune - chiar imposibil. Nicio instituție nu voia să o primească din cauza problemelor de sănătate. Am reușit cu greu să o accepte la o grădiniță unde mă angajasem doar din acest motiv. La școală, la fel – foarte greu. Ne trimiteau la școli speciale, internate de tot felul. Eu insistam ca ea să rămână într-un mediu sănătos, să nu regreseze în dezvoltare", afirmă Maia Țurcanu, mama Elenei Răducan.
Cazul Elenei Răducan, ca sportiv de performanță, cu cetățenia Republicii Moldova, nu este singurul de acest gen din Italia. În același oraș, Rho, din vecinătatea metropolei italiene - Milano, activează maratonistul Constantin Bostan, iar în cadrul echipei Parma Box din orașul Parma timp de mai mulți ani a făcut sport de performanță Vitalie Spânu, un tânăr surdo-mut originar din Republica Moldova.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Source:
Администрация Трампа обсуждает возможную отсрочку программы безвизового въезда для Румынии
Важное сообщение для собирающихся в Китай граждан Молдовы
Проект VioPark компании DAAC-Hermes отмечен наградой Green Award 2025 ©
Важное сообщение для граждан Молдовы в России
Зачем Молдове европейский мусор?
Ренато Усатый: «Для визы в США у меня запросили справку из российской полиции"
- Урок богатства: чему сын научил своего отца
- Загадка Мингун Пахтодавги: недостроенная ступа или разрушенное чудо?
- Семейные ценности: основа общества или пережиток прошлого?
- Тайны шумеров: Бехистунская надпись — ключ к древним цивилизациям
- Проросшая пшеница лечит весь организм. Очистите опасные свалки и завалы в вашем теле
- Продукты, способствующие женской молодости: природные источники эстрогенов



© Moldovenii.md all rights reserved.
Is forbidden to copy the materials without the owner’s consent.
The information published on the site can be taken only by indicating the source www.moldovenii.md .
If you have any questions please contact us by email: support@moldovenii.md
www.moldovenii.md does not support and does not promote any of the political parties.
Comments
(0)