Trifăneşti este un sat şi comună din raionul Floreşti. Din componenţa comunei fac parte localităţile Alexandrovca și Trifănești. Localitatea Trifănești este situată la distanța de 19 km de orașul Florești și la 130 km de Chișinău. La recensămîntul din anul 2004, populaţia satului constituia 988 de oameni. Satul Trifănești este menționat documentar în anul 1588.
Read more-
All news
- You were writing
- Shows
- We are the Moldavians
- Culture
- Nature and tourism
- Moldography
- Catechism
- Celebrities
- Children
-
Cities and villages of Moldova and Diasporas
- Anenii Noi
- Balti
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chisinau
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova,raionul
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Music
- Cuisine
- History
- Moldovan Diaspora
- Health
- Humor
- Kaleidoscope
- Moldovan reality
- Settlements of the Republic of Moldova
- Sport
Cum să supraviețuim pînă la primăvară
Dacă vitaminele și mineralele s-ar putea stoca din belșug în corpul uman, întîlnirea cu iarna nu ne-ar speria prea mult. Dar, din păcate, majoritatea elementelor folositoare nu se acumulează, și ca efect în timpul iernii din cauza lipsei de substanțe nutritive începem să piardem puterea, sănătatea și frumusețea.
Există doar două vitamine, care se pot acumula în organism, A și D. Însă "rezervele" lor excesive pot cauza probleme de sănătate. Alte vitamine și minerale nu se rețin mult timp: ele imediat se includ în "activitate", iar excesul lor este eliminat în mod natural. Iată de ce rezerva acestor substanțe nutritive trebuie completată pe tot parcursul anului.
Expertul britanic Ronald Eccles consideră că, în timpul iernii cel mai mult ne lipsește vitamina D, care ajută la menținerea sistemului imunitar în sezonul rece, relatează BBC. Deficiența apare ca urmare a lipsei de lumină solară – din această cauză organism nu mai produce vitamina D. De aceea, este recomandabil ca vitamina D în timpul iernii să se ia în plus. În plus, către ianuarie-februarie se înregistrează un deficit sporit de vitamine A, C, și E, care se exprimă prin uscarea și descuamarea pielii, căderea parului, unghii casante. Și, desigur, deteriorarea stării de spirit și scăderea activității.
Unele vitamine pot fi obținute din fructe și legume. Vitamina C se găsește în kiwi, portocale, roșii, ardei gras, vitamina A - în lapte, ouă, morcovi, pește, pătrunjel, vitamina E - în spanac, varză, ficat de vita, ouă, ulei vegetal, vitamina D - în pește, ciuperci albe și unt.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Зачем в Молдове ввели бесплатное удостоверение в преддверии выборов?
Администрация Трампа обсуждает возможную отсрочку программы безвизового въезда для Румынии
Важное сообщение для собирающихся в Китай граждан Молдовы
Проект VioPark компании DAAC-Hermes отмечен наградой Green Award 2025 ©
Важное сообщение для граждан Молдовы в России
Зачем Молдове европейский мусор?
- Из города в экодом: семья построила жилье из глины и камыша (+Фото)
- Лопух против кист: натуральное лечение проверенное веками
- Не просто звери: как традиционные культуры воспринимают животных
- 7 ценных уроков, которым можно научиться в экопоселениях
- Четыре пути воспитания: какой ведёт к счастью?
- Агатовая чаша римских мастеров: роскошное искусство I–II века н.э.



© Moldovenii.md all rights reserved.
Is forbidden to copy the materials without the owner’s consent.
The information published on the site can be taken only by indicating the source www.moldovenii.md .
If you have any questions please contact us by email: support@moldovenii.md
www.moldovenii.md does not support and does not promote any of the political parties.
Comments
(0)