Floreşti este un sat din cadrul comunei Buciumeni, raionul Ungheni. Localitatea se află la distanța de 25 km de orașul Ungheni și la 135 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 728 de oameni. Satul Florești a fost menționat documentar în anul 1666.
Read more-
All news
- You were writing
- Shows
- We are the Moldavians
- Culture
- Nature and tourism
- Moldography
- Catechism
- Celebrities
- Children
-
Cities and villages of Moldova and Diasporas
- Anenii Noi
- Balti
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chisinau
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova,raionul
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Music
- Cuisine
- History
- Moldovan Diaspora
- Health
- Humor
- Kaleidoscope
- Moldovan reality
- Settlements of the Republic of Moldova
- Sport

![]() |

Cinci curiozități istorice pe care nu le știai despre Liceul „Gh. Asachi” din capitală
Liceul Teoretic „Gh. Asachi" este una dintre primele instituții de învățămînt din R. Moldova. Fondat în sec. XIX, acesta a reușit să creeze nume importante acestei țări. Istoria acestuia, însă, e una destul de lungă și controversată, pe care chiar nici elevii acestuia nu reușesc să o cunoască în întregime. Iată mai jos cîteva curiozități pe care le păstrează secretos pereții acestei instituții și pe care nu le vei putea găsi cu ușurință în cărți sau internet:
1. Această instituție nu s-a aflat întotdeauna pe actuala str. București
„Gimnaziul nr.1 de fete" s-a deschis în anul 1864, în casa unui negustor de pe str. Gubernskaia, actuala str. București. Cînd aceasta devenise deja neîncăpătoare pentru numărul de eleve, școala s-a mutat pe str. Maskovskaia (bd. Șt. Cel Mare și Sfînt). Iar abia în anul 1882, instituția va avea propria clădire, construită și dotată după ultimile standarde pentru acele vremuri. O putem admira, în prezent, pe str. București.
2. În timpul Primului Război Mondial, liceul a fost transformat în lazaret militar
Din cauza că nu se ajungeau spitale în timpul Primului Război Mondial, pentru mai multe luni de zile, instituția și-a suspendat activitatea, iar atît elevele, cît și profesoarele s-au transformat în surori medicale.
3. După Al II-lea Război Mondial, clădirea liceului adăpostea patru instituții diferite
Al Doilea Război Mondial nu s-a lăsat fără daune și ruine. După ce capela liceului a fost transformată în Muzeu al Ateismului, clădirea acestuia a reușit să adăpostească patru instituții diferite: „Școala nr. 1 de fete", „Școala nr. 4 de băieți", o școală-internat și casă pentru copii.
4. Coridorul care unește blocul vechi și nou al liceului a fost construit ilegal, practic peste noapte
În anii '70, după ce a fost construit blocul nou al liceului, acesta a riscat să piardă deja blocul vechi, din motiv că acestea două nu erau unite sub niciun mod, ceea ce reprezenta un risc pentru sănătatea copiilor. Astfel, Elizabeta Onu, directoarea școlii, atunci cînd a primit ultima tranșă de bani, pentru finalizarea construcției blocului nou, care era predestinată pentru instalarea unor lifturi, și-a riscat cariera și chemînd o brigată de lucrători, a reușit să construiască un coridor ce unește cele două blocuri de învățămînt. Acest gest, făcut din dragoste și devotament, i-a pus la bătaie cariera directoarei, dar a reușit, totodată, să păstreze ambele blocuri ale liceului, pe care le putem vedea și acum.
5. Sediul Dadiani al Muzeului de Arte a fost, în trecut, „Gimnaziul nr. 2 de fete", construit datorită cererii prea mari a fostului „Gimnaziu nr.1 de fete"
Liceul Teoretic „Gh. Asachi" și Sediul Dadiani al Muzeului Național de Artă al Moldovei au o istorie comună. Cel din urmă a fost construit în anul 1901, datorită cererii prea mari al „Gimnaziului nr. 1 de fete" (liceul „Gh. Asachi"), iar prima directoare al „Gimnaziului nr. 2 de fete", de pe str. 31 august 1989, a fost Natalia Dadiani.
Autor: Elena Baciu
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Source:
В Сакраменто открылось Генеральное консульство Молдовы
Генеральное консульство Молдовы в Чикаго начало свою деятельность
Зачем в Молдове ввели бесплатное удостоверение в преддверии выборов?
Администрация Трампа обсуждает возможную отсрочку программы безвизового въезда для Румынии
Важное сообщение для собирающихся в Китай граждан Молдовы
Проект VioPark компании DAAC-Hermes отмечен наградой Green Award 2025 ©
- Чтобы выжить, жителям Земли придется отказаться от мяса
- Календарь природы: как время природы формирует традиции
- 10 ключевых принципов воспитания психологически здорового ребенка
- Невидимая экология: природа, которую чувствуют кожей
- Чернобыль: как радиация запускает эволюцию в реальном времени
- Мир, который нужен мне (Видео)



© Moldovenii.md all rights reserved.
Is forbidden to copy the materials without the owner’s consent.
The information published on the site can be taken only by indicating the source www.moldovenii.md .
If you have any questions please contact us by email: support@moldovenii.md
www.moldovenii.md does not support and does not promote any of the political parties.
Comments
(0)