Peticeni este un sat şi comună din raionul Călăraşi. Satul Peticeni este unicul sat din comuna cu acelaşi nume. Localitatea se află la distanța de 7 km de orașul Călărași și la 62 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 1211 oameni. Satul Peticeni a fost menționat documentar în anul 1483 cu denumirea Leucăuți.
Read more-
All news
- You were writing
- Shows
- We are the Moldavians
- Culture
- Nature and tourism
- Moldography
- Catechism
- Celebrities
- Children
-
Cities and villages of Moldova and Diasporas
- Anenii Noi
- Balti
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chisinau
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova,raionul
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Music
- Cuisine
- History
- Moldovan Diaspora
- Health
- Humor
- Kaleidoscope
- Moldovan reality
- Settlements of the Republic of Moldova
- Sport
![]() |
Decizia irevocabilă a CSJ care pune punct în dosarul Mînzat
Avocatul Valerian Mînzat, cunoscut opiniei publice pentru viaţa luxoasă etalată pe reţelele de socializare, își va petrece următorii opt ani în închisoare.
Ieri, 1 martie, Curtea Supremă de Justiție (CSJ), a respins recursul în anulare declarat de avocații lui Valerian Mînzat, ceea ce înseamnă că acesta a epuizat toate căile naționale care-i oferă posibilitatea să conteste sentința prin care a fost trimis după gratii pentru nouă ani, fiind găsit vinovat de faptul că, în 2009, în urma unei înţelegeri prealabile cu Ion Taran, pe atunci şef al Secţiei investigare a accidentelor rutiere a Comisariatului General de Poliţie, şi cu Dorel Găină, şef al Secţiei asistenţă juridică în cadrul Companiei de asigurări „Moldasig", au înscenat un accident rutier, cu intenţia de a intra în posesia unei sume de bani de la companie.
„Recursurile sunt vădit neîntemeiate. Pronunțarea integrală la 28.03.2018", scriu judecătorii plenului Colegiului Penal al Curții Supreme de Justiție.
Valerian Mînzat a fost încătușat și trimis după gratii în mai 2017, după ce sentința cu nouă ani de închisoare pe numele acestuia, pronunțată în mai 2015 de fosta Judecătorie a sectorului Rîșcani, a devenit executorie, fiind menținută de Curtea de Apel Chișinău. La 8 august 2017, Colegiul Penal al CSJ a respins recursul avocaților lui Valerian Mînzat, sentința de condamnare la 9 ani de închisoare pe numele său devenind astfel definitivă și irevocabilă.
Recent, întrebat despre condițiile de detenție în care sunt ținuți Valerian Mînzat și ex-premierul Vlad Filat, directorul Departamenului Instituții Penitenciare (DIP) al MAI, Aureliu Suhan, declara că sunt satisfăcătoare.
„Nu am avut ocazia să merg în celulele în care se dețin aceste două persoane, dar vreau să vă zic cu toată responsabilitatea că ei beneficiază de condiții normale, adecvate, care satisfac necesitățile de detenție. Celulele sunt dotate cu minimum necesar, este acces la informație prin biblioteca penitenciarului, prin radio și televizor. Condițiile sanitare sunt satisfăcătoare. Nu numai acești deținuți, dar inclusiv ei, sunt vizitați de mai mulți reprezentanți ai organelor internaționale, inclusiv de avocatul poporului. Considerăm că facem față condițiilor minime de detenție și de asigurare a drepturilor omului", a punctat șeful DIP.
Avocatul a figurat și într-un alt dosar penal pentru escocherie. La 2 februarie anul trecut, acesta a fost reţinut de ofiţerii CNA pentru că ar fi estorcat de la o femeie, prin înşelăciune şi abuz de încredere, 20 000 de euro pentru a-i soluţiona o problemă legată de urgentarea transferării soţului acesteia dintr-un penitenciar din Rusia în unul din R. Moldova. Avocatul nu s-ar fi ţinut de cuvînt şi ar fi încercat să se ascundă de femeie pentru a nu-i restitui banii, dar a fost denunţat. La 9 iunie 2017, Valerian Mînzat s-a ales doar cu o amendă în valoare de 75 de mii de lei, asta pentru că a recunoscut integral învinuirile și probele procurorilor, a colaborat cu ancheta și a întors fostei cliente restul banilor ce i-au fost achitați.
Valerian Mînzat a ajuns în atenția opiniei publice în 2013, atunci cînd i-a dăruit soției sale de 8 Martie un Porche de 45 de mii de euro, afișînd cadoul pe internet. Anterior, Valerian Mînzat a fost desemnat de Uniunea Avocaţilor din R. Moldova pentru a participa în calitate de membru cu drept de vot la procesul de Reformă a Justiţiei Penale pentru anii 2011 — 2016.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Source:
Декларация путешественника: что это и когда её нужно заполнять
Россия высылает трех сотрудников посольства Молдовы
В Сакраменто открылось Генеральное консульство Молдовы
Генеральное консульство Молдовы в Чикаго начало свою деятельность
Зачем в Молдове ввели бесплатное удостоверение в преддверии выборов?
Администрация Трампа обсуждает возможную отсрочку программы безвизового въезда для Румынии
- Маленькие шаги для каждого — великие изменения для мира
- Мустанг — затерянное королевство Гималаев (+Фото)
- Красота из земли: этноботаника ухода за телом в традиционной культуре
- Как вернуть сосудам гибкость: народные рецепты для укрепления и очищения
- Ароматная клумба с полезными травами
- Звёзды как календарь: этноастрономия и природные ритмы



© Moldovenii.md all rights reserved.
Is forbidden to copy the materials without the owner’s consent.
The information published on the site can be taken only by indicating the source www.moldovenii.md .
If you have any questions please contact us by email: support@moldovenii.md
www.moldovenii.md does not support and does not promote any of the political parties.
Comments
(0)