Stolniceni este un sat din cadrul comunei Cioropcani, raionul Ungheni. Localitatea se află la distanța de 30 km de orașul Ungheni și la 142 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 879 de locuitori. Satul Stolniceni a fost menționat documentar în anul 1598.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
15 septembrie – Ziua Internațională a Democrației (Video)
În luna septembrie 2007 Uniunea Interparlamentară, a cărei membră este și R. Moldova, a primit Declarația Universală a Democrației, iar ONU a decretat ziua de 15 septembrie ca fiind Ziua Internațională a Democrației.
Cu această ocazie, Studioul de creație CIOFILM a elaborat și a lansat un spot cu patru cetățeni ai R. Moldova, care se implică în diferite proiecte sociale. Tinerii achită impozite, nu încalcă legislația, votează la alegeri, însă aceasta nu este suficient pentru democrație, susțin ei.
Din spot reiese că este necesară implicarea fiecăruia în viața societății pentru a construi o democrație reală.
„Societatea noastră a moștenit din perioada comunistă modelul așteptării. Toată lumea așteaptă. Așteaptă să fie acordată locuința, așteaptă serviciu să fie oferit, așteaptă să se producă schimbarea spre bine. Democrația — este un model la care noi aspirăm, dar el este mai dificil pentru noi, el implică participarea continuă a fiecăruia, și nu doar în procesul de alegere a conducătorilor, ci și în luarea deciziilor, monitorizarea proceselor, analiza...", susține Sergiu Ciorescu, regizorul CIOFILM.
„Deseori aud oameni care se plâng unul altuia pe anumite aspecte ale vieții, pe instituții de stat, agenți economici sau pe modul de gestionare a localității. Aceste nemulțumiri rămân vorbe, rămân emoții exprimate verbal, neîndeplinite. Extrem de rar văd ca cineva să înceapă investigația, expedierea scrisorilor și petițiilor, ridicarea problemei în fața mass-mediei și instituțiilor competente. Acest spot este despre oameni activi, despre oameni care se implică pentru a avea o viață mai bună. Fiecare se implică la nivelul său, în afara orelor sale de serviciu", spune Viorica Tataru, regizoarea CIOFILM.
„Societatea din Moldova așteapă un mesia, un salvator care va rezolva toate problemele lor, oamenii tot încearcă să găsească pe cineva potrivit la conducerea țării, însă uită că acești oameni aleși sunt tot din aceiași societate. Desigur că o conducere competentă, profesionistă și cinstită cu siguranță va urgenta schimbarea, însă oricum schimbarea poate fi făcută de jos în sus, prin schimbarea de la sine, prin implicarea fiecărui cetățean în viața comunității. Indiferent pe cine alegem la nivel local sau republican, trebuie să urmărim și să monitorizăm activitatea funcționarilor publici sau chiar și a directorilor de școli, rectorilor universității din care facem parte", este de părere Rodion Gavriloi, scenaristul spotului.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
Declarația călătorului: Ce este și cînd trebuie completată
Rusia expulzează trei angajați ai ambasadei Republicii Moldova
A fost deschis Consulatul General al R. Moldova la Sacramento
Consulatul general al R. Moldova la Chicago şi-a început activitatea
De ce în Moldova vor fi oferite buletine de identitate gratuite în preajma alegerilor?
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
- Etnoecologia grădinii: peisajul cultural ca o creație comună a omului și a plantelor
- Natalia Striameț și pădurea ca acasă: cum cunoașterea sălbatică menține durabilitatea
- Focul ca spirit: etnobiologia flăcării, căldurii și purificării
- Apa ca spirit: etnobiologia izvoarelor, râurilor și fântânilor
- Natura țesută în haină: etnobiologia vestimentației
- Darrell Posey și dreptul la cunoaștere: cum Amazonia a schimbat știința



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)