Ceroborta este un sat din cadrul comunei Cruzeşti, municipiul Chișinău. Localitatea se află la distanța de 8 km de municipiul Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia constituia 36 de oameni. Satul Ceroborta a fost menționat documentar în anul 1805.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
Program festiv de Ziua Internațională a Copilului
În contextul marcării Zilei Internaționale a Copilului, pe 1 și 2 iunie în Chișinău va avea loc o serie de evenimente pentru copii și părinți. Timp de două zile, locuitorii și oaspeții capitalei vot putea participa la concursuri, întreceri sportive, programe distractive cu clovni și ateliere de creație, transmite IPN
Programul de festivitate va începe la ora 09.00 în Sectorul Ciocana, pe bd. Mircea cel Bătrân 4/6, unde vor evolua colective artistice de copii. Începând cu ora 10.00, în scuarul Catedralei Mitropolitane „Nașterea Domnului" va avea loc un recital de fanfară și un program cultural-sportiv pentru copii, care va include: picturi pe față, desen pe asfalt, concursuri karaoke, discotecă pentru copii, tombole, show-uri distractive, animații publice pentru participanții la program, jocuri distractive și competiții.
La ora 10.00, în Grădina Publică „Ştefan cel Mare şi Sfânt" se va da startul unui program artistic pentru copii, cu participarea elevilor Centrului Republican pentru copii și tineret „ARTICO".
La 11.00, la Centrul Expozițional Moldexpo va începe o manifestare cultural-artistică cu participarea colectivelor artistice a instituțiilor de învățământ preuniversitar din sectorul Buiucani. Împreună cu copiii, pe scenă vor urca interpretele Aura, Georgetea Voinovan, Eryka şi Mariana Mihăilă. La fel, va fi organizat un program distractiv cu Clovnul Magelino și un program artistic prezentat de studioul de copii „Doremicii".
În sectorul Râșcani, scuarul din str. M. Costin, la ora 10.00 va începe un program de concert și întreceri sportive. În sectorul Ciocana, de la 10.00, programul este organizat pe str. A. Russo, 57, cu participarea colectivelor artistice a Centrului de Creaţie „Ghiocel". De la ora 16.00, în Sectorul Ciocana, în scuarul magazinului Fidesco, de pe bd. Mircea cel Bătrân, 6, copiii sunt așteptați la un program de concert și jocuri distractive în parteneriat cu toate centrele comunitare din sector.
Seara, de la orele 18.00, la „Teatrul de Vară", National Youth Orchestra va oferi un spectacol muzical pentru copii, tineri părinți şi bunici: „Muzică din filme animate", sincronizat cu imagini din filmele respective.
Pe data de 2 iunie, sărbătoarea continuă în scuarul centrului comercial „UNIC", unde începând cu ora 11.00, se va desfășura un program distractiv pentru copii și părinți, cu participarea clovnilor și eroilor folclorici.
De la ora 16.00, toți locuitorii și oaspeții capitalei sunt așteptați în Piața Marii Adunări Naționale pentru a fi martorii unui program sportiv cu participarea skateboarderilor și nu doar.
Ziua Internațională a Copiilor, care este sărbătorită anual pe 1 iunie, este zi de odihnă pentru bugetari, urmând a fi recuperată pe 23 iunie.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
A fost deschis Consulatul General al R. Moldova la Sacramento
Consulatul general al R. Moldova la Chicago şi-a început activitatea
De ce în Moldova vor fi oferite buletine de identitate gratuite în preajma alegerilor?
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
Mesaj important pentru cetățenii moldoveni ce urmează să viziteze China
Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
- Plantele ca tovarăși: cum popoarele indigene văd lumea verde ca ființe vii
- Gălbiorii – un mod natural de detoxifiere a organismului
- Cum să simți recunoștință față de părinți
- Stup de sticlă în loc de computer: cum un bunic și-a inspirat nepotul să iubească albinele
- În Moldova va fi introdus un sistem de returnare a ambalajelor cu compensare financiară
- Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)