Todireşti este un sat din cadrul comunei Chetrosu, raionul Anenii Noi. Localitatea se află la distanța de 12 km de orașul Anenii Noi și la 20 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 1843 de oameni. Satul Todireşti a fost menționat documentar în anul 1627.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
Starea rîurilor mici s-a agravat în ultimii ani
În ultimii ani, starea rîurilor mici din Republica Moldova s-a agravat, în special din cauza faptului că autoritățile publice locale nu ar fi folosit adecvat terenurile din fîșia riverană de protecție. Ca rezultat, acestea seacă și riscă să dispară, se menționează într-un răspuns al Agenției „Apele Moldovei" la o solicitare a Agenției de presă IPN.
Și schimbările climaterice a dus la agravarea stării rîulețelor și pîraielor. La fel și construcția autorizată și neautorizată a iazurilor noi pe cursurile de apă.
Potrivit Agenției „Apele Moldovei", viitorul rîurilor mici depinde de coordonarea strânsă a acțiunilor tuturor utilizatorilor de apă și a celor implicați în gospodărirea resurselor de apă conform principiilor de management integral al resurselor de apă la nivelul bazinului hidrologic.
Teritoriul Republicii Moldova este traversat de peste 3600 de rîuri, rîulețe și pîraie permanente cu o lungime de peste 16 mii de km. 9 rîuri depășesc lungimea de 100 de km, celelalte au o lungime mai mică de 10 km.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
În atenția cetățenilor R. Moldova în Rusia!
La ce-i trebuie Moldovei gunoiul european?
Renato Usatîi: „Pentru viza SUA mi s-a cerut certificat de la poliția rusă”
Super utilaje italiene pentru fermierii moldoveni la Moldagrotech-2025 ©
Agromașina prezintă inovații agricole la Moldagrotech-2025: combine autohtone și echipamente perform…
- Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
- Ministrul Apărării al Italiei – atacat: Inteligența artificială și biometria furată – un bilet către…
- Homo Sapiens: Specie rațională sau absurditate strategică? Costul războiului împotriva viitorului um…
- Super utilaje italiene pentru fermierii moldoveni la Moldagrotech-2025 ©
- Moș Slava: 76 de ani și încă în formă! (+Foto)
- ATC-Agrotehcomerț a prezentat cele mai bune utilaje agricole pentru fermierii moldoveni ©



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)