Chetrosu este un sat şi comună din raionul Drochia. Chetrosu este unicul sat din comuna cu acelaşi nume, la distanța de 7 km de orașul Drochia și la 190 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 5325 de oameni. Satul Chetrosu a fost menționat documentar în anul 1652.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
Foto: spectator.co.uk |
Aproximativ 40% dintre italieni vor ieșirea țării lor din zona euro
Aproximativ 40% dintre locuitorii Italiei sunt de părere că țara lor trebuie să iasă din zona euro, potrivit unui raportul al Institutului de cercetări politice, economice și sociale Eurispes, dat publicității vineri și citat de agenția de presă Tass.
În document se precizează că la începutul lui 2014 procentul italienilor dezamăgiți de moneda comună era de 25,7%.
În același timp, peste jumătate dintre așa-zișii eurosceptici ai Italiei sunt convinși că tocmai adoptarea euro și renunțarea la moneda națională constituie principale cauze ale slăbirii economiei țării lor.
Acest din urmă aspect își găsește oglindire, potrivit concluziilor raportului, în alți câțiva indicatori statistici. Astfel, aproape jumătate dintre italienii care au participat la sondajul Eurispes (45,4%) și-au exprimat dorința de a pleca peste hotare în căutarea unui loc de muncă, de două ori mai mulți ca în 2013.
Credite pentru achiziția unui autoturism au contractate 62,4% dintre respondenți, pentru aparate electrocasnice — 60,4%, pentru calculatoare sau telefoane mobile — 50,3%.
De asemenea, 71,5% dintre italieni sunt de părere că în ultimul an s-a redus substanțial capacitatea lor de cumpărare, iar 65% dintre cei intervievați se tem că nu vor putea să-și întrețină familia. Potrivit datelor Eurispes, 28% dintre italienii aflați în câmpul muncii solicită sprijin de la părinți și rude.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
În atenția cetățenilor R. Moldova în Rusia!
La ce-i trebuie Moldovei gunoiul european?
Renato Usatîi: „Pentru viza SUA mi s-a cerut certificat de la poliția rusă”
Super utilaje italiene pentru fermierii moldoveni la Moldagrotech-2025 ©
Agromașina prezintă inovații agricole la Moldagrotech-2025: combine autohtone și echipamente perform…
- Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
- Ministrul Apărării al Italiei – atacat: Inteligența artificială și biometria furată – un bilet către…
- Homo Sapiens: Specie rațională sau absurditate strategică? Costul războiului împotriva viitorului um…
- Super utilaje italiene pentru fermierii moldoveni la Moldagrotech-2025 ©
- Moș Slava: 76 de ani și încă în formă! (+Foto)
- ATC-Agrotehcomerț a prezentat cele mai bune utilaje agricole pentru fermierii moldoveni ©



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)