Inculeţ este un sat din cadrul comunei Zorile, raionul Orhei. Localitatea se află la distanța de 12 km de oraşul Orhei şi la 58 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 175 de oameni. Satul Inculeț a fost întemeiat în anul 1922.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
Tripla renaştere a Moldovei denotă dorinţa invincibilă a moldovenilor de a fi independenti
Faptul că în ultimele două secole statul moldovenesc a fost distrus de trei ori şi de fiecare dată după aceasta a renăscut din cenuşă, denotă necesitatea invincibilă a poporului ei de a fi independent şi specific, a declarat Vladislav Grosul, academician al Academiei Slave Internaţionale, doctor în istorie, în cadrul punţii-video Chişinău-Moscova „Statalitatea Moldovei: lecţii istorice şi noi sfidări”.
„Prima dată statalitatea moldovenească a fost lichidată în anii 1859-1861 după unirea cu Valahia, a doua dată – în 1918, după lichidarea Republicii Democratice Moldoveneşti, iar a treia dată de-facto, cînd în 1941 statele fasciste practic au distrus ţara noastră. Dar de fiecare dată noi am reuşit să rezistăm”, - a spus Grosul.
Totuşi, potrivit spuselor lui Vasile Stati, doctor în istorie, filolog şi publicist, astăzi, după şase secole şi jumătate de existenţă a statalităţii moldoveneşti, ţara se află din nou în pericol.
„Astăzi structurile oficiale ale republicii, precum şi cea mai mare parte a mijloacelor de informare în masă neagă de fapt istoria poporului nostru, statului nostru şi noi sîntem constrînşi de fiecare dată cu orice posibilitate să ne străduim să spunem lucrurilor pe nume şi să ducem adevărul pînă la populaţie”, - a spus Stati.
Potrivit spuselor lui, astăzi victoriile de altă dată sînt expuse de istorici, politicieni şi mass-media drept înfrîngeri, iar prietenii şi partenerii de secole sînt prezentaţi ca cei mai înrăiţi duşmani. Memoria istorică este denaturată de dragul actualelor interese politice ale vecinilor din vest. Unul dintre cele mai elocvente exemple este schimbarea denumirii zilei eliberării Moldovei de către Armata Roşie de sub ocupanţii români în anul 1940 în ziua Ocupaţiei sovietice. Şi această manipulare de fapte istorice a devenit strategia principală pentru îndobitocirea populaţiei şi privarea ei de memoria istorică, mîndrie şi demnitate.
Cu dumnealui a fost de acord preşedintele Partidului politic „Patrioţii Moldovei” Mihail Garbuz, care a menţionat că mijloacele de informare în masă, sponsorizate din România, acum poartă un adevărat război împotriva propriului popor.
„Astăzi conştiinţa noastră este înghiţită lent – astfel se simt oamenii, care locuiesc aici”, - şi-a împărtăşit impresiile Garbuz invitaţilor din studioul de la Moscova.
Participanţii la puntea-video au ajuns la concluzia că astăzi poporul moldovenesc trebuie să apeleze la gloriosul său trecut şi să-şi amintească, cine este el în realitate – naţiune cu o istorie bogată şi o cultură specifică, care timp de sute de ani a fost supusă ruinării, dar a rezistat şi şi-a cîştigat independenţa.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Declarația călătorului: Ce este și cînd trebuie completată
Rusia expulzează trei angajați ai ambasadei Republicii Moldova
A fost deschis Consulatul General al R. Moldova la Sacramento
Consulatul general al R. Moldova la Chicago şi-a început activitatea
De ce în Moldova vor fi oferite buletine de identitate gratuite în preajma alegerilor?
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
- Căldura și frigul în sensibilitatea meteorologică populară
- Etnobiologia pietrei: pietrele ca monumente, talismane și repere
- Ina Vandebroek și medicina dintre lumi: cum migrația schimbă cunoașterea despre corp
- Etnobiologia ciupercilor: cunoștințe despre ciupercile comestibile și magice în folclor și viața cot…
- Etnoecologia grădinii: peisajul cultural ca o creație comună a omului și a plantelor
- Natalia Striameț și pădurea ca acasă: cum cunoașterea sălbatică menține durabilitatea



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)