Chircăieştii Noi este un sat şi comună din raionul Căuşeni. Din componenţa comunei fac parte localităţile Baurci și Chircăieştii Noi. Localitatea se află la distanța de 46 km de orașul Căușeni și la 62 km de Chișinău. La recensămîntul din anul 2004, populaţia satului constituia 1084 de oameni. Satul Chircăieştii Noi a fost întemeiat în anul 1906.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
ANRE a stabilit tariful pentru transportarea gazelor prin conducta Iaşi-Ungheni
Consiliul de Administrație al Agenţiei Naţionale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a stabilit astăzi pentru întreprinderea de stat Vestmoldtransgaz un tarif la serviciul de transport al gazelor naturale în mărime de 20,90 lei pentru o mie de metri cubi. Acesta este la nivelul tarifului aprobat în 2011 pentru serviciul de transport al gazelor naturale prin reţelele de transport deservite de Moldovatransgaz, informează MOLDPRES.
Serviciul de presă al ANRE precizează că potrivit hotărîrii Consiliului, tariful respectiv va fi valabil pînă la aprobarea de către autoritatea de reglementare a tarifului pentru serviciul de transport al gazelor naturale în baza prevederilor metodologice în vigoare.
Compania de stat Vestmoldtransgaz va asigura serviciul de transport al gazelor naturale prin intermediul gazoductului Iaşi-Ungheni, în baza licenţei primite la începutul lunii ianuarie 2015.
Gazele vor fi livrate prin conducta Iaşi-Ungheni de compania OMV Petrom, din grupul austriac de petrol şi gaze OMV, care a încheiat pe 22 decembrie anul trecut un contract pe un an cu compania moldovenească Energocom din Republica Moldova. Potrivit acordului, Republica Moldova va importa gaz din România la un preţ de aproximativ 277 de dolari.
Un reprezentant al companiei Vestmoldtransgaz a afirmat recent că importul de gaz din România va începe în luna martie. El a adăugat că sub aspect tehnic toate pregătirile au fost finalizate, toate contractele au fost încheiate.
Într-un interviu pentru site-ul de ştiri hotnews.ro, noul premier Chiril Gaburici, la întrebarea ce va face cu gazoductul Iaşi Ungheni şi dacă va asigura continuitatea proiectului pe porţiunea Iaşi-Chişinău, a declarat că va întreprinde toate măsurile ca acesta să devină operaţional: „Voi depune tot efortul ca acest proiect, de importanţă strategică pentru ţara noastră, să devină întru totul operaţional. În contextul situației din regiune, securitatea energetică rămîne una dintre prioritățile de bază ale guvernului Republicii Moldova", a spus el.
Construcţia gazoductului Iaşi-Ungheni, cu o lungime de 44 de kilometri, a fost finalizată în august 2014 şi a presupus o investiţie de 26 milioane de euro. Un al doilea tronson, cu o lungime de aproximativ 100 de kilometri, pînă la Chişinău, va fi construit în următorii ani.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
În atenția cetățenilor R. Moldova în Rusia!
La ce-i trebuie Moldovei gunoiul european?
Renato Usatîi: „Pentru viza SUA mi s-a cerut certificat de la poliția rusă”
Super utilaje italiene pentru fermierii moldoveni la Moldagrotech-2025 ©
Agromașina prezintă inovații agricole la Moldagrotech-2025: combine autohtone și echipamente perform…
- Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
- Ministrul Apărării al Italiei – atacat: Inteligența artificială și biometria furată – un bilet către…
- Homo Sapiens: Specie rațională sau absurditate strategică? Costul războiului împotriva viitorului um…
- Super utilaje italiene pentru fermierii moldoveni la Moldagrotech-2025 ©
- Moș Slava: 76 de ani și încă în formă! (+Foto)
- ATC-Agrotehcomerț a prezentat cele mai bune utilaje agricole pentru fermierii moldoveni ©



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)