Burlacu este un sat şi comună din raionul Cahul. Din componenţa comunei fac parte localităţile Burlacu și Spicoasa. Localitatea se află la distanța de 40 km de orașul Cahul și la 175 km de Chișinău. La recensămîntul din anul 2004, populaţia satului constituia 1835 de oameni. Satul Burlacu a fost menționat documentar în anul 1820.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
Foto: facebook.com |
Noul Cod al spațiului locativ: mii de familii ar putea rămîne fără locuință
Locuitorii Republicii Moldova care nu au reușit încă să-și privatizeze apartamentele ar putea rămîne fără locuințe. În conformitate cu noul Cod al spațiului locativ, adoptat de Parlament pe 30 aprilie 2015, spațiul locativ oferit de stat va trece în fondurile sociale ale municipalităților, în cazul în care nu este privatizat.
Cetățenii care deocamdată nu și-au privatizat apartamentul au la dispoziție un an și jumătate pentru întocmirea actelor necesare.
„Autoritățile locale trebuie să atenționeze cetățenii care nu și-au privatizat locuințele, pentru ca aceștea să-și perfecteze de urgență actele pentru privatizare", a menționat șefa Direcției generale arhitectură și urbanism, Elena Bejenaru. „În cazul în care locuințele nu vor fi privatizate pînă la expirarea termenului stabilit, acestea vor trece în proprietatea administrației locale, care va stabili pentru locatari taxa arendei lunare", a precizat funcționara.
Avînd în vedere că locuințele neprivatizate vor trece în proprietatea fondurilor sociale ale municipalităților, persoanele care locuiesc în apartamente neprivatizate vor trebui să încheie un contract de arendă pe 5 ani. Numai în acest caz ele vor putea rămîne în aceste locuințe.
Noul Cod al spațiului locativ a fost adoptat de Parlament pe 30 aprilie curent și va intra în vigoare pe 29 noiembrie 2015.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
Mesaj important pentru cetățenii moldoveni ce urmează să viziteze China
Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
În atenția cetățenilor R. Moldova în Rusia!
La ce-i trebuie Moldovei gunoiul european?
Renato Usatîi: „Pentru viza SUA mi s-a cerut certificat de la poliția rusă”



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)