Ghidighici este un sat şi comună din municipiul Chișinău. Ghidighici este unicul sat din comuna cu acelaşi nume. Localitatea se află la distanța de 8 km de municipiul Chișinău Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia constituia 5094 de oameni. Satul Ghidighici a fost menționat documentar în anul 1610.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
Adresarea lui Mircea Snegur şi Petru Lucinschi
Foştii şefi de stat Petru Lucinschi şi Mircea Snegur au formulat o adresare în care au expus astăzi părerea vizavi de protestele organizate în Piaţa Marii Adunări Naţionale. Într-o scrisoare comună, aceştia afirmă că, protestele au un specific cu totul aparte şi vin cu un sfat către oficiali şi cu un apel către manifestanţi.
"Vom spune de la bun început. Actualele proteste din Piaţa Marii Adunări Naţionale au un specific cu totul aparte. Ptotestatarii nu sunt reprezentanţi sau susţinători ai opoziţiei, cum ar fi firesc. Oamenii sunt chiar votanţi ai partidelor de la guvernare. Mai mult decât atât - cetăţenii, care au ieşit în Piaţă nu sunt adversarii cursului European al Ţării, ci - dimpotrivă, susţin în esenţă politica de integrare europeană, dar işi declară dezacordul total cu tergiversarea, ritmul prea lent al implementării reformelor, dezastrul în sistemul bancar şi lipsa de progrese în reformarea justiţiei.
Din poziţia experienţei noastre, venim cu un sfat: Este inadmisibil ca guvernanţii să se eschiveze de la discuţii, sau să încerce a le tergiversa prin diferite modalitaţi. Oricare zi de tărăgănare a dialogului constructiv, numai va agrava situaţia, care ar putea ieşi de sub control. Fireşte, orice tratative trebuie pregătite minuţios de către experţi. Dar la faza finală va trebui să participe conducerea de vârf şi liderii partidelor de la guvernare. Să nu punem la încercare răbdarea oamenilor. Ar fi un joc cât se poate de periculos, iar consecinţele le cunoaştem cu toţii din exemplele istoriei moderne de la vecinii mai îndepărtaţi şi nu prea îndepărtaţi. Să tragem concluziile cuvenite!
Avem apel şi către protestatari. Revendicările înaintate vor cere anumit timp pentru a putea fi realizate. Pentru aceasta este nevoie ca protestele să deruleze numai în mod paşnic, civilizat, fără excese. În nici un caz NU trebuie să provocăm vreun conflict intern. Obiectivul principal trebuie să fie bunăstarea Republicii Moldova, prezentul şi viitorul ei. Pacea în casele noastre, la locul de muncă, pacea în toată ţara o putem ocroti numai noi cu eforturi comune."
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
Declarația călătorului: Ce este și cînd trebuie completată
Rusia expulzează trei angajați ai ambasadei Republicii Moldova
A fost deschis Consulatul General al R. Moldova la Sacramento
Consulatul general al R. Moldova la Chicago şi-a început activitatea
De ce în Moldova vor fi oferite buletine de identitate gratuite în preajma alegerilor?
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
- Când natura cântă: cum devin plantele instrumente, voci și talismane
- Păsările ca semne: etnoornitologia și cunoașterea vie a naturii
- Etnoveterinaria: cum tratau țăranii animalele cu ajutorul naturii
- Gary Paul Nabhan și memoria semințelor: cum deșertul ne învață despre reziliență
- Culoarea ca un cod: cum etnobiologia descifrează paleta naturii
- Soiuri uitate: cum ajută etnobiologia să redescoperim gustul și suveranitatea



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)