Grigorăuca este un sat din cadrul comunei Bădiceni, raionul Soroca. Localitatea se află la distanța de 16 km de orașul Soroca și la 176 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 153 de oameni. Satul Grigorăuca a fost întemeiat în anul 1909.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
Khachatryan: Misiunea FMI se va afla în Moldova pînă la 6 octombrie
Reprezentanța oficială a FMI în Moldova a confirmat oficial că Misiunea Fondului Monetar Internațional (FMI), în frunte cu Ivanna Vladkova-Hollar, va sosi astăzi în Moldova. Vizita va dura de la 22 septembrie pînă la 6 octombrie, relatează NOI.md.
După cum se menționează în declarația pentru presă a reprezentantului permanent al FMI în Moldova, Armine Khachatryan, Misiunea FMI va efectua o vizită de lucru în Moldova în cadrul pregătirilor către consultările periodice din 2015, în conformitate cu Articolul IV din Statutul FMI, precum și va iniția dezbaterea politicilor care ar putea servi drept bază pentru programul susținut de FMI.
De menționat că, în conformitate cu Articolul IV din Statutul FMI, anual (de regulă) se susțin consultări bilaterale cu toate țările-membre. Misiunea FMI sosește în țară pentru a colecta datele de ordin economic și financiar și a discuta cu autoritățile progresul economic și politicile promovate. După revenirea în cartierul general, angajații FMI elaborează un raport, care este documentul principal prezentat spre examinare Consiliului Executiv.
Anterior, prim-ministrul Moldovei, Valeriu Streleț, și-a exprimat speranța că pînă la încheierea activității Misiunii FMI în Moldova, la 6 octombrie, autoritățile vor reuși să semneze noul Memorandum de înțelegere, ceea ce va permite deblocarea finanțării externe a țării din partea altor donatori externi și partenerilor de dezvoltare – a Uniunii Europene, Băncii Mondiale etc.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
De ce în Moldova vor fi oferite buletine de identitate gratuite în preajma alegerilor?
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
Mesaj important pentru cetățenii moldoveni ce urmează să viziteze China
Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
În atenția cetățenilor R. Moldova în Rusia!
La ce-i trebuie Moldovei gunoiul european?
- Plantele ca tovarăși: cum popoarele indigene văd lumea verde ca ființe vii
- Gălbiorii – un mod natural de detoxifiere a organismului
- Cum să simți recunoștință față de părinți
- Stup de sticlă în loc de computer: cum un bunic și-a inspirat nepotul să iubească albinele
- În Moldova va fi introdus un sistem de returnare a ambalajelor cu compensare financiară
- Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)