Cristeşti este un sat şi comună din raionul Nisporeni. Cristeşti este unicul sat din comuna cu acelaşi nume. Localitatea se află la distanța de 10 km de orașul Nisporeni și la 70 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 1208 oameni. Satul Cristești a fost menționat documentar în anul 1429.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
Experți: Extinderea gazoductului Iași-Ungheni pînă la Chișinău va asigura independența energetică a Moldovei
Extinderea gazoductului Iași-Ungheni pînă la orașul Chișinău, care consumă 50-60 la sută din gazele naturale importate în Moldova, va fi un pas decisiv în asigurarea independenței energetice a Moldovei, precum și va diminua substanțial dependența de „Gazprom" și Federația Rusă. Concluziile aparțin unui studiu elaborat de Centrul Analitic Independent „Expert-Grup" și „Expert-Forum" (România), cu suportul financiar al Ambasadei Olandei la București, relatează NOI.md.
În document se menționează că interesul autorităților moldovenești pentru diversificarea surselor de furnizare a gazelor naturale a crescut în 2010-2013, după aderarea la Comunitatea Energetică Europeană. Anume acest fapt a favorizat lansarea gazoductului Iași-Ungheni în august 2014, după o investiție în sumă de 26,5 milioane de euro, iar 80 la sută din valoarea proiectului au fost acoperite de partea română și UE.
Deși capacitățile reale ale gazoductului permit transportarea a 1,5 miliarde de metri cubi de gaze, ceea ce ar putea acoperi total necesitățile Moldovei, în 2015 importul de gaze din România prin acest gazoduct a constituit doar 1 milion de metri cubi sau circa 1 la sută din consumul total pe țară (fără Transnistria).
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
De ce în Moldova vor fi oferite buletine de identitate gratuite în preajma alegerilor?
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
Mesaj important pentru cetățenii moldoveni ce urmează să viziteze China
Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
În atenția cetățenilor R. Moldova în Rusia!
La ce-i trebuie Moldovei gunoiul european?
- Plantele ca tovarăși: cum popoarele indigene văd lumea verde ca ființe vii
- Gălbiorii – un mod natural de detoxifiere a organismului
- Cum să simți recunoștință față de părinți
- Stup de sticlă în loc de computer: cum un bunic și-a inspirat nepotul să iubească albinele
- În Moldova va fi introdus un sistem de returnare a ambalajelor cu compensare financiară
- Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(1)"Сейчас годовое потребление газа в Румынии составляет 10–11 млрд кубометров, из которых 400 млн импортируется из России."