Bobeica este un sat şi comună din raionul Hînceşti. Din componenţa comunei fac parte localităţile Bobeica, Draguseni și Dahnovici. Localitatea se află la distanța de 21 km de orașul Hîncești și la 50 km de Chișinău. La recensămîntul din anul 2004, populaţia satului constituia 675 de oameni. Satul Bobeica a fost menționat documentar în anul 1698.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
S-a deschis o nouă întreprindere de producție a medicamentelor
Premierul Pavel Filip a participat, astăzi, la deschiderea complexului de producţie a medicamentelor „Balkan Pharmaceuticals" din comuna Sîngera, municipiul Chişinău.
La noua întreprindere au fost create peste 400 de locuri de muncă, iar suma investiţiilor făcute depășește 30 de milioane de euro.
Prim-ministrul a felicitat conducerea şi angajaţii întreprinderii cu prilejul acestui eveniment, menţionînd că Guvernul va depune toate eforturile pentru a susţine în continuare antreprenorii care fac investiţii în Republica Moldova şi creează locuri de muncă bine plătite pentru cetăţeni.
„Astăzi înaintăm în dimensiunea medicamentelor accesibile pentru cetăţeni, iar pe de altă parte, este un pas pentru bunăstarea lor. Această întreprindere, în urma investiţiilor care vin din România, oferă locuri de muncă pentru mai mult de 400 de oameni. Aceasta înseamnă copii ai căror părinţi vor fi acasă, bătrîni ai căror copii vor sta aici, în Republica Moldova, şi vor avea grijă de ei", a menţionat şeful Executivului.
Totodată, Pavel Filip a vorbit despre măsurile întreprinse de Guvern pentru a susţine mediul de afaceri şi în particular, sectorul farmaceutic din Republica Moldova, specificînd că dimensiunea medicamentelor este o prioritate importantă pentru Executiv. În context, şeful Cabinetului de miniştri a subliniat că încă în luna martie a anului curent a fost elaborat un plan de acţiuni care vine să amelioreze situaţia în acest domeniu. Multe din măsurile stabilite cu producătorii şi distribuitorii de medicamente au fost deja realizate, fapt ce a permis reducerea cu 40% a preţului la 160 de medicamente de primă necesitate.
Compania „Balkan Pharmaceuticals" a fost fondată zece ani în urmă şi reprezintă o investiţie românească în Republica Moldova. În prezent, întreprinderea produce 137 de denumiri de medicamente, utilizate pentru tratamentul afecţiunilor endocrine, a sistemului nervos, cardio-vascular, digestiv, respirator, precum şi a altor maladii.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
Mesaj important pentru cetățenii moldoveni ce urmează să viziteze China
Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
În atenția cetățenilor R. Moldova în Rusia!
La ce-i trebuie Moldovei gunoiul european?
Renato Usatîi: „Pentru viza SUA mi s-a cerut certificat de la poliția rusă”
- Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
- Ministrul Apărării al Italiei – atacat: Inteligența artificială și biometria furată – un bilet către…
- Homo Sapiens: Specie rațională sau absurditate strategică? Costul războiului împotriva viitorului um…
- Super utilaje italiene pentru fermierii moldoveni la Moldagrotech-2025 ©
- Moș Slava: 76 de ani și încă în formă! (+Foto)
- ATC-Agrotehcomerț a prezentat cele mai bune utilaje agricole pentru fermierii moldoveni ©



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)