Socii Noi este un sat din cadrul comunei Călugăr, raionul Făleşti. Localitatea se află la distanța de 8 km de orașul Fălești și la 133 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 345 de oameni. Satul Socii Noi a fost menționat documentar în anul 1913.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
Cebotari: La 1 noiembrie va avea loc ultima etapă de valorizare a pensiilor
Pensii mai mari şi echitabile pentru toţi. În această toamnă, va lua sfîrşit reforma sistemului de pensii.
În data de 1 noiembrie va avea loc ultima etapă de valorizare a alocaţiilor pentru cei care s-au pensionat în perioada anilor 2014 - 31 martie 2017. Astfel, beneficiarii vor primi pensii indexate în fiecare an.
Despre acest subiect, dar și despre alte obiective ale Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale a vorbit Svetlana Cebotari, într-un interviu acordat pentru Moldpres.
Ministrul a menționat că pensiile devin echitabile pentru toți beneficiarii, pentru că a fost creat un sistem unic.
"Atît deputații, membrii de Guvern, funcționarii publici, aleșii locali, ei au trecut la aceeași formulă de calculare a pensiei și la aceeași modalitate de oferire. S-a unificat sistemul. Deja fiecare cetățean contribuie lunar și în fiecare zi prin munca realizată la fondul de asigurări sociale", a spus ministrul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Svetlana Cebotari.
Totodată, Svetlana Cebotari a menționat că reforma spitalelor, care urmează să fie implementată, nu prevede închiderea instituțiilor medicale din țară. Scopul urmărit este îmbunătățirea calității serviciilor prestate, dar și eficiența acestora.
"Cum putem noi să vorbim de calitatea unor servicii, de exemplu, într-un centru raional unde avem în maternitate 20 de nașteri. Cît de bun ar fi medicul dacă nu primește cu regularitate în fiecare zi cel puțin două, trei nașteri. Acea perfecționare și calitate se diminuează", a declarat ministrul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Svetlana Cebotari.
Deocamdată, nu se ştie cît va costa reforma spitalelor, însă vor fi vizate toate cele 71 de instituţii medicale din țară.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
Mesaj important pentru cetățenii moldoveni ce urmează să viziteze China
Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
În atenția cetățenilor R. Moldova în Rusia!
La ce-i trebuie Moldovei gunoiul european?
Renato Usatîi: „Pentru viza SUA mi s-a cerut certificat de la poliția rusă”
- Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
- Ministrul Apărării al Italiei – atacat: Inteligența artificială și biometria furată – un bilet către…
- Homo Sapiens: Specie rațională sau absurditate strategică? Costul războiului împotriva viitorului um…
- Super utilaje italiene pentru fermierii moldoveni la Moldagrotech-2025 ©
- Moș Slava: 76 de ani și încă în formă! (+Foto)
- ATC-Agrotehcomerț a prezentat cele mai bune utilaje agricole pentru fermierii moldoveni ©



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)