Roşcani este un sat şi comună din raionul Străşeni. Roşcani este unicul sat din comuna cu acelaşi nume. Localitatea se află la distanța de 6 m de orașul Strășeni și la 13 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 1650 de oameni. Satul Roșcani a fost menționat documentar în anul 1622.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
Poligonul de la Ţînţăreni a fost închis din motive mercantile
Nu au existat motive pentru închiderea poligonului de deșeuri Ţînţăreni, acesta fiind din motive mercantile urmărite de Primăria municipiului Chișinău și întreprinderea Autosalubritate.
Este opinia consilierului municipal, Vasili Chirtoca. Acesta din urmă s-a interesat de motivele deciziei Consiliului Municipal Chișinău de închidere a poligonului de deșeuri de la Ţînţăreni.
"«Am ajuns la convingerea fermă că nu au existat motive ca poligonul să fie închis.Acest poligon, chiar dacă lasă loc pentru mai bine, se afla și se află într-o stare bună și era funcțional, m-am convins de aceasta deplasîndu-mă la fața locului. Dar la mijloc au fost niște interese mercantile ale conducerii Primăriei Chișinău și „Autosalubritate". Esența lor consta în faptul ca deșeurile să nu fie evacuate, pentru a face imposibilă activitatea companiei, care colecta acolo biogaz, din care producea energie electrică, deoarece aceasta nu rezolvase careva probleme, asupra cărora insistau acestea», a menţionat consilierul municipal.
Potrivit lui, folosindu-se de conducerea liberală a de la Primăria Țînțăreni, funcționarii din capitală au convenit ca locuitorii comunei să fie scoși în drum, pentru a protesta împotriva gunoiștii, care, chipurile, îi incomodează.
" Am ajuns la concluzia fermă că problema este ascunsă anume aici, căci Poligonul este amplasat departe de Țînțăreni. Pe traseul Chișinău-Odesa, unde se află această localitate, există un trafic enorm, pe acolo trec permanent tiruri. Mașinile care cară deșeuri alcătuiesc mai puțin de 1%. Ele nu aduc acele prejudicii, despre care vorbesc locuitorii care au, cică, de suferit. Mi-a apărut convingerea că este vorba despre o anumită schemă.", a subliniat Vasili Chirtoca.
El a reamintit că mai tîrziu deşeurile au început a fi evacuate la Mina „Purcel" de la marginea Chișinăului, com. Bubuieci, care este total neadaptată în aceste scopuri – nu este compactat fundul, nu a fost construită structura din beton armat, lipseşte hidroizolarea.
Către acel moment erau deja acumulate cca 1 mil. de tone de deșeuri și mai multe tone de lichid – așa-numitul filtrat, în care plutea toată această mizerie. Acest lichid se infiltra în fîntînile din Bubuieci. Apa din ele a devenit nepotrivită pentru consum, a ajuns să fie afectată și Colonița – satul natal al primarului general de pe atunci.
După cum a observat consilierul municipal, a devenit evident necesitatea reluării urgent a activităţii Poligonului de la Țînțăreni, după care să fie căutate căi de lichidare a dezastrului ecologic de la Bubuieci. La fel de clară era necesitatea începerii colaborării cu Compania ABS, care, timp de mai mulţi ani, construiește o întreprindere de sortare și procesare a deșeurilor, atît de necesară capitalei.
Potrivit consilierului, această întreprindere putea fi ori răscumpărată, ori creată una mixtă, ori soluționată problema creditării acesteia dat fiind că ABS a investit în construcție cca 7 mil. euro și mai este nevoie de investiții de aproximativ 20 mil. euro.
Odată construită această întreprindere, ea ar putea soluționa absolut toate problemele de separare și procesare a deșeurilor, care apar în Chișinău.
"Oare chiar la Primărie nu se știa despre aceasta? Ca și despre faptul că Poligonul de la Țînțăreni poate fi utilizat în continuare? El este completat la doar 40%. Oare ei nu înțelegeau, că în Mina „Purcel" nu pot fi depozitate deșeuri? A devenit clar că există o schemă în care interesele personale ale unor oameni au prejudiciat interesele societății - interesele cel puțin a unui milion de locuitori. Organele de drept trebuie să examineze această situație, făcînd acest lucru cît se poate de grabnic", este convins Vasile Chirtoca.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
A fost deschis Consulatul General al R. Moldova la Sacramento
Consulatul general al R. Moldova la Chicago şi-a început activitatea
De ce în Moldova vor fi oferite buletine de identitate gratuite în preajma alegerilor?
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
Mesaj important pentru cetățenii moldoveni ce urmează să viziteze China
Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
- Geografia sacră: natura ca templu
- Etnobiologia urbană: cum cunoștințele tradiționale supraviețuiesc în megapolis
- Femeile ca păstrătoare ale patrimoniului bio-cultural: ecologia memoriei și îngrijirii
- Școala, în centrul căreia se află omul: întoarcerea la rădăcinile educației
- Nu sunt doar bestii: cum percep culturile tradiționale animalele
- Înțelepciune la nivelul solului: puterea cunoștințelor hiperlocale



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)