Solnecinoe este un sat din cadrul orașului Camenca, din Unitățile Administrativ-Teritoriale din Stînga Nistrului, Republica Moldova. Localitatea se află la distanța de 6 km de orașul Camenca și la 161 km de Chișinău. Populaţia satului Solnecinoe alcătuia 525 de oameni în anul 2000. Satul Solnecinoe a fost înființat în secolul XX.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
Președintele României a promulgat legea prin care se oferă R. Moldova 100 milioane de euro
Președintele României, Klaus Iohannis a promulgat, joi, Acordul dintre Guvernul României si al Republicii Moldova pentru implementarea programului de asistență tehnică și financiară în baza unui ajutor financiar nerambursabil în valoare de 100 milioane de euro.
Proiectul are ca obiect de reglementare crearea cadrului legal pentru stabilirea autorităților de coordonare națională în domeniile protecției mediului, apelor și pădurilor din România, respectiv Ministerul Mediului si Ministerul Apelor si Pădurilor, din bugetele cărora se vor aloca sumele pentru proiectele din domeniul protecției mediului și schimbărilor climatice care fac obiectul Acordului.
"Pentru proiectele din domeniul protecției mediului și schimbărilor climatice destinate adaptării la efectele schimbărilor climatice din punct de vedere al apelor si pădurilor se alocă suma de 12.650.000 euro, iar pentru celelalte proiecte din domeniul mediului si schimbărilor climatice destinate reducerii emisiilor de gaze cu efect de sera și/sau adaptării la efectele schimbărilor climatice se aloca suma de 2.350.000 euro", prevede proiectul de lege.
Inițiativa legislativă a fost adoptata de Camera Deputaților pe 22 octombrie în calitate de for decizional.
Reamintim ca Guvernele României și Republicii Moldova s-au reunit, joi, la Palatul Victoria, într-o ședință comuna, premierul Viorica Dăncilă spunînd că îsi dorește "impulsionarea" proiectelor comune, în timp ce omologul acesteia, Pavel Filip, a mulțumit pentru sprijinul financiar și politic acordat Chișinăului.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
A fost deschis Consulatul General al R. Moldova la Sacramento
Consulatul general al R. Moldova la Chicago şi-a început activitatea
De ce în Moldova vor fi oferite buletine de identitate gratuite în preajma alegerilor?
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
Mesaj important pentru cetățenii moldoveni ce urmează să viziteze China
Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
- Geografia sacră: natura ca templu
- Etnobiologia urbană: cum cunoștințele tradiționale supraviețuiesc în megapolis
- Femeile ca păstrătoare ale patrimoniului bio-cultural: ecologia memoriei și îngrijirii
- Școala, în centrul căreia se află omul: întoarcerea la rădăcinile educației
- Nu sunt doar bestii: cum percep culturile tradiționale animalele
- Înțelepciune la nivelul solului: puterea cunoștințelor hiperlocale



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)