Chirileni este un sat din cadrul comunei Drăgăneşti, raionul Sîngerei. Localitatea se află într-o regiune de şes şi mici coline între rîurile Soloneţ şi Ciulucul Mare, la o distanță de 17 km de oraşul Sîngerei și la 124 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 216 oameni. Satul Chirileni a fost menționat documentar în anul 1917.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
Popovici: în politica țării a apărut tendința pro-moldovenească
Scena politică a Moldovei a ajuns să treacă prin anumite schimbări, plus la aceasta în politica moldovenească a apărut o tendință pro-moldovenească.
Nu este exclus ca acest lucru să fie rezultatul multitudinii de evenimente organizate, anul acesta, în țară și în străinătate în cadrul Anului Ștefan Cel Mare şi Sfînt, dedicat Marelui Domnitor – simbol al eroismului poporului moldovenesc și al statului moldovenesc.
Declaraţia a fost făcută de către consilierul președintelui ţării în domeniul educaţiei, culturii și cercetărilor, Corneliu Popovici, în cadrul emisiunii „Mecanismul de acțiune cu Elena Leviţkaia-Pahomova", de la postul de televiziune NTV-Moldova.
Acesta a menționat că în anul 2018, care, prin decretul preşedintelui ţării, Igor Dodon, a fost declarat Anul Ștefan cel Mare şi Sfînt, pe tot teritoriul Moldovei și în afara ţării au fost organizate mai multe evenimente dedicate studierii vieții și lucrării Marelui Domnitor. A fost realizat, practic, întregul program adoptat de Comisia de stat, constituită printr-un decret prezidențial.
Consilierul prezidențial a mai spus că s-ar fi făcut mai mult, dar, din păcate, reprezentanții Guvernului, incluși în componenţa Comisiei de stat, nu au participau la şedinţele sale.
„Noi am realizat ceea ce ne-am dorit! Despre Stefan se vorbeşte, toată lumea știe despre Ștefan. Nu exclud faptul că rezultat al acestor evenimente, al acestei atenții faţă de istoria Moldovei din epoca lui Ștefan, a fost o anumită schimbare în mediul nostru politic din Moldova. O tendință pro-moldovenească a apărut în politica moldovenească, aceasta fiind percepută de mai multe partide ", a subliniat Corneliu Popovici.
El a reamintit că majoritatea parlamentară nu a sprijinit proiectul de lege privind declararea, în Moldova, a zilei de 2 februarie drept zi a statalităţii ţării, deoarece de 2 februarie 1365, ţine prima mențiune despre Moldova în calitate de stat independent. În plus, nu a fost susținută o altă inițiativă importantă – cea de a acordare a unui statut oficial drapelului istoric al Moldovei, drapelului lui Ștefan cel Mare.
„Este şi acesta simbolul nostru de stat și există tradiții similare în alte țări. Această lipsă de dorință de a susține istoria și inițiativa președintelui în acest domeniu poate fi explicată prin așa-numitul infantilism politic, de care tot mai dau dovadă politicienii noștri. Pe de altă parte, mă bucur că ei au simțit și au înțeles că tendința moldovenească, vectorul moldovenesc în politică este actual şi susţinut de majoritatea cetățenilor ", a menţionat preşedintelui în domeniul educației, culturii și cercetărilor.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
Mesaj important pentru cetățenii moldoveni ce urmează să viziteze China
Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
În atenția cetățenilor R. Moldova în Rusia!
La ce-i trebuie Moldovei gunoiul european?
Renato Usatîi: „Pentru viza SUA mi s-a cerut certificat de la poliția rusă”
- Plantele ca tovarăși: cum popoarele indigene văd lumea verde ca ființe vii
- Gălbiorii – un mod natural de detoxifiere a organismului
- Cum să simți recunoștință față de părinți
- Stup de sticlă în loc de computer: cum un bunic și-a inspirat nepotul să iubească albinele
- În Moldova va fi introdus un sistem de returnare a ambalajelor cu compensare financiară
- Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)