Sudarca este un sat şi comună din raionul Donduşeni. Din componenţa comunei fac parte localităţile Sudarca și Braicău. Localitatea se află la distanța de 13 km de orașul Dondușeni și la 206 km de Chișinău. La recensămîntul din anul 2004, populaţia satului constituia 1499 de oameni. Satul Sudarca a fost menționat documentar în anul 1741.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
Moldovenii - printre cei mai buni inventatori
Știați că moldovenii sînt considerați buni inventatori. Dar multe dintre ''ideile noastre revoluționare'' rămîn la nivel de idei sau chiar dacă sînt realizate stau uitate undeva pe rafturile timpului. Anume acesta este destinul multor invenţii cu autori moldoveni, consideraţi printre cei mai harnici la acest capitol, relatează prime.md. O spun statisticile internaţionale.
Datele arată că moldovenii depăşesc, după numărul de invenţii pe cap de locuitor şi cele mai dezvoltate ţări. Cu toate acestea lucrările lor sînt rar transpuse în practică. Fie că nu se găsesc bani, fie că nu se găsește destulă voinţă pentru asta. Un lucru este clar; dacă ar fi implementate ele ne-ar ajuta mult în construcții sau grădinărit ori atunci cînd ajungem pe patul de spital.
Anii însă nu au oxidat în totalitate invenţia, despre care acum cîţiva ani se vorbea cu entuziasm la mai toate expoziţiile internaţionale şi care a obţinut titlu după titlu pentru eficienţa sa. Este obţinut din sîmburi de struguri şi e primul medicament testat clinic în spitalele din Moldova, ce ar putea alina nu numai durerile, dar şi buzunarele multor bolnavi.
Biochimiştii au muncit mai bine de 9 ani asupra lui. Şi dacă toate testările au trecut cu brio, la capitolul aplicare, lucrurile s-au împotmolit.
Invenţia anilor 2010-2011 în vertebrologie. O construcţie simplă, care poate rezolva multe probleme. Dispozitivul, ce se fixează pe coloana vertebrală şi se mişcă odată cu creşterea organismului, poate fi folosit în cazul copiilor bolnavi de scolioză în formă gravă. Invenţia a rămas doar invenţie.
Statul facilitează brevetarea. Adică, acoperă 95 la sută din cheltuielile pentru înregistrarea unei invenţii. În aceste condiţii, circa 300 de brevete ies anual de pe “banda rulantă” a Agenţiei de Stat pentru Proprietatea Intelectuală şi doar o mică parte din ele prind viaţă.
Există totuşi domenii în care invenţiile, în 90 la sută dintre cazuri, se nasc din necesitate şi ajung să fie solicitate nu numai pe piaţa locală, dar şi cea din afară. Şi acesta este domeniul mecanizării agriculturii. Aşa a ajuns profesorul Ion Hăbăşescu, împreună cu echipa sa de la Institutul de Tehnică Agricolă, să scoată la lumina zilei pînă la 300 de invenţii, începînd cu sape motorizate, utilaje pentru zootehnie, sisteme de încălzire cu biomasă, pînă la stropitori mecanizate.
Recent inventatorii moldoveni au mai obţinut 13 medalii de aur, trei de argint şi şase de bronz la Salonul Internaţional al Cercetării, Inovării şi Inventicii de la Cluj-Napoca, România. Cele mai multe lucrări au fost din domeniul medicinii, microbiologiei, energeticii şi industriei uşoare.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Centru Digital Educațional inaugurat de YMCA Moldova în satul Goian ©
Declarația călătorului: Ce este și cînd trebuie completată
Rusia expulzează trei angajați ai ambasadei Republicii Moldova
A fost deschis Consulatul General al R. Moldova la Sacramento
Consulatul general al R. Moldova la Chicago şi-a început activitatea
De ce în Moldova vor fi oferite buletine de identitate gratuite în preajma alegerilor?
- Căldura și frigul în sensibilitatea meteorologică populară
- Etnobiologia pietrei: pietrele ca monumente, talismane și repere
- Ina Vandebroek și medicina dintre lumi: cum migrația schimbă cunoașterea despre corp
- Etnobiologia ciupercilor: cunoștințe despre ciupercile comestibile și magice în folclor și viața cot…
- Etnoecologia grădinii: peisajul cultural ca o creație comună a omului și a plantelor
- Natalia Striameț și pădurea ca acasă: cum cunoașterea sălbatică menține durabilitatea



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)