Floriceni este un sat din cadrul comunei Căinarii Vechi, raionul Soroca. Localitatea se află la distanța de 40 km de orașul Soroca și la 203 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 221 de oameni. Satul Floriceni a fost întemeiat în anul 1930.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
România califică promovarea identității moldovenești drept o amenințare a integrității sale teritoriale
![]() |
Foto: moldnews.md |
România califică promovarea identității moldovenești drept o amenințare asupra integrității sale teritoriale. O declarația în acest sens a fost făcută pentru publicația Tribuna de către Consilierul Președintelui României pentru Afaceri Strategice şi Securitate Internaţională, Iulian Chifu, informează MOLDNEWS.
Potrivit funcționarului, stabilitatea statalității moldovenești este posibilă doar în cazul recunoașterii la nivel național a identității române, însă promovarea moldovenismului este calificată de București, drept o amenințare în adresa sa.
”Sîntem încă în situaţia în care avem o problemă de confuzie identitară la nivelul cetăţenilor Republicii Moldova care au rămas acasă şi nu au plecat la lucru peste hotare. Aici identitatea românească a majorităţii se confruntă cu teoriile stataliste – sîntem cetăţeni ai Republicii Moldova, deci ne putem numi moldoveni, chiar dacă limba e română. O numim limbă de stat, dar e doar o marcă regională, nu naţională – sau cu cele etniciste moldoveniste – cu multe variante, de la faptul că există o diferenţă etnică între români şi moldoveni, ba chiar moldovenii ar face parte din familia statelor şi limbilor slave”, a spus Chifu.
În opinia consilierului român ”orice construcţie statală e imposibilă şi consolidarea statului nu se poate face dacă nu există o variantă prin care să se asume faptul că e vorba despre aceeaşi identitate, că e descrisă ca românească sau „moldovenească”, şi că acest lucru nu presupune nici o presiune asupra legitimităţii existenţei statului Republica Moldova”.
”E greu de acceptat în România confuzia identitară pe baza teoriilor moldovenismului sovietic. E greu şi internaţional să explici cum poţi să te revendici a fi „moldovean”, cu referinţă la principatul Moldova, cînd de două ori mai mult teritoriu şi dublul populaţiei fostului principat e parte a statului naţional România”, menționînd că ”un număr important de locuitori ai fostului principat se află pe teritoriul Ucrainei”.
Totodată, consilierul a subliniat, că ”a discuta astăzi despre identitate moldovenească înseamnă revendicări teritoriale la adresa ambilor săi vecini”.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
Mesaj important pentru cetățenii moldoveni ce urmează să viziteze China
Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
În atenția cetățenilor R. Moldova în Rusia!
La ce-i trebuie Moldovei gunoiul european?
Renato Usatîi: „Pentru viza SUA mi s-a cerut certificat de la poliția rusă”
- Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
- Ministrul Apărării al Italiei – atacat: Inteligența artificială și biometria furată – un bilet către…
- Homo Sapiens: Specie rațională sau absurditate strategică? Costul războiului împotriva viitorului um…
- Super utilaje italiene pentru fermierii moldoveni la Moldagrotech-2025 ©
- Moș Slava: 76 de ani și încă în formă! (+Foto)
- ATC-Agrotehcomerț a prezentat cele mai bune utilaje agricole pentru fermierii moldoveni ©



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(1)