Huzun este un sat din cadrul comunei Micleuşeni, raionul Străşeni. Localitatea se află la distanța de 27 km de orașul Strășeni și la 50 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 296 de oameni. Satul Huzun a fost menționat documentar în anul 1878.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
Nu fixați întîlniri miercuri, între orele 16 și 17
Cercetătorii americani au calculat cu ajutorul bioritmurilor perioada de timp cînd oamenii arată cel mai rău.
După cum s-a dovedit, între orele 16 și 17 are loc o scădere semnificativă a concentrației de zahăr în sînge, ceea ce reduce resursele de energie ale organismului. În același timp, ajunge la cel mai înalt punct stresul la locul de muncă, ceea ce duce la oboseală, scrie Globalscience.ru.
În această perioadă de timp, ridurile fine de pe față devin mai adînci, pot apărea cearcanele, iar pungile de sub ochi sînt mult mai vizibile. Crește nivelul conținutului de grăsime al pielii, ca urmare fața își pierde prospețimea.
Pielea umană arata cel mai bine dimineața devreme. În această perioadă, corpul nostru scapa de toxine, mușchii faciali sînt relaxați, iar ridurile sînt netezite.
În ceea ce privește femeile, în aceste ore scade în mod semnificativ producția de hormoni cum ar fi estrogenul și progesteronul. Pe lîngă funcția principală acești hormoni influențează aspectul și starea pielii.
Anterior cercetătorii au stabilit că femeile par mai bătrîne în fiecare miercuri, la 15.30, 12% dintre cele intervievate afirmînd că miercurea este pentru ele cea mai stresantă zi a săptămînii.
Două treimi din femei acuză o serioasă lipsă de energie miercurea după-amiază. “Este uimitor să vezi că miercurea, la 15.30, femeile par mai bătrîne”, spune Nichola Joss în The Telegraph. Experta în aspecte ale pielii adaugă: “Asocierea stresului de miercuri după-amiază cu tradiţionala oboseală este motivul pentru care femeile par mai bătrîne.”
Luni, după un weekend în care se consumă adesea alcool, noaptea este “adesea agitată”. Acest lucru “nu prevesteşte nimic bun pentru piele şi strălucirea ei de miercuri. Efectele lipsei de somn (ochi umflaţi, faţă trasă, cearcăne, etc.) pot marca faţa cam 48 de ore. În condiţiile în care multe femei dorm prost luni, pot părea mai bătrîne miercuri”, încheie Nichola Joss.
Sursa: mignews.com
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Declarația călătorului: Ce este și cînd trebuie completată
Rusia expulzează trei angajați ai ambasadei Republicii Moldova
A fost deschis Consulatul General al R. Moldova la Sacramento
Consulatul general al R. Moldova la Chicago şi-a început activitatea
De ce în Moldova vor fi oferite buletine de identitate gratuite în preajma alegerilor?
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
- Natalia Striameț și pădurea ca acasă: cum cunoașterea sălbatică menține durabilitatea
- Focul ca spirit: etnobiologia flăcării, căldurii și purificării
- Apa ca spirit: etnobiologia izvoarelor, râurilor și fântânilor
- Natura țesută în haină: etnobiologia vestimentației
- Darrell Posey și dreptul la cunoaștere: cum Amazonia a schimbat știința
- Albinele și oamenii: etnobiologia stupului, tradiții și reciprocități



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)