Tartaul de Salcie este un sat şi comună din raionul Cahul. Tartaul de Salcie este unicul sat din comuna cu acelaşi nume. Localitatea se află la distanța de 25 km de orașul Cahul și la 160 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 862 de oameni. Satul Tartaul de Salcie a fost menționat documentar în 1811.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
Foto: sporter.md |
Canotorii moldoveni se antrenează în Bulgaria
Cei mai buni canotori moldoveni au plecat pe iarnă în Bulgaria. Cantonamentele se desfăţoară la baza Olimpică din oraşul Kârdjali, unde se vor afla timp de 3 luni. La antrenamente vor participa şi naţionalele Bulgariei, Macedoniei şi Serbiei.
Acum 30 de ani, la baza Olimpică din Bulgaria, s-au antrenat viitorii dubli campioni olimpici Nicolae Juravschi şi Victor Reneischi. Anume la Kârdjali, tandemul moldo-belarus se antrena foarte mult pentru cele mai importante regate. Exemplul lui Juravschi şi Reneischi este urmat după 30 de ani de cei mai buni canotori moldoveni în frunte cu Serghei Tarnovschi, căruia îi prezic că va fi succesorul lui Juravschi. De pregătirea lui Tarnovschi se ocupă fostul antrenor al preşedintelui comitetului olimpic Alexandr Kirpicenko. Acum un an, Juravschi a venit cu iniţiativa de a-l naturaliza pe canotorul ucrainean de 17 ani Serghei Tarnovschi care peste jumătate de an a devenit campion la Olimpiada de juniori de la Nanjing.
În afară de Serghei Tarnovschi, la baza Olimpică de la Kârdjali se vor antrena încă 6 canotori moldoveni. Aceştia îi vor avea ca parteneri pe sportivi din Bulgaria, Serbia şi Macedonia. Cele 4 naţionale se vor antrena 3 luni.
Federaţia naţională va cheltui 600 de mii de lei pentru cantonamentele din Bulgaria. Spre deosebire de Kârdjali, la Chişinău nu există baze mari de antrenamente pentru canotori.
Canotorii moldoveni vor putea să obţină cote olimpice numai în luna august la campionatul mondial de la Milano. Iar în iunie, naţionala va lupta pentru medalii la prima Olimpiadă Europeană de la Baku.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
Declarația călătorului: Ce este și cînd trebuie completată
Rusia expulzează trei angajați ai ambasadei Republicii Moldova
A fost deschis Consulatul General al R. Moldova la Sacramento
Consulatul general al R. Moldova la Chicago şi-a început activitatea
De ce în Moldova vor fi oferite buletine de identitate gratuite în preajma alegerilor?
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
- Ecologia mitului: cum poveștile transmit cunoștințe despre natură
- Nancy Turner și școala Pământului Viu: cum știința devine un act de grijă
- Ritualurile pe câmp: etnobiologia codificată în pământ
- Cum s-a transformat un popor de poeți într-un popor de călăi. Despre transformarea culturii japoneze…
- Calendarul naturii: cum ritmurile pământului dau formă tradițiilor
- Ecologia invizibilă: natura pe care o simți cu pielea



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)