Măcăreşti este un sat şi comună din raionul Ungheni. Din componenţa comunei fac parte localităţile Frăsineşti și Măcăreşti. Localitatea se află la distanța de 25 km de orașul Ungheni și la 98 km de Chișinău. La recensămîntul din anul 2004, populaţia satului constituia 3285 de oameni. Satul Măcărești a fost menționat documentar în anul 1497.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
Un alt succes remarcabil obținut de Radu Albot
Cel mai bun jucător de tenis moldovean, Radu Albot, a cîștigat campionatul pe echipe al Germaniei în componența clubului de tenis „Grün-Weiss Mannheim".
Conform rezultatelor din acest sezon, clubul din orașul Mannheim a ocupat primul loc în clasamentul Primei Bundesligi de Tenis, astfel cucerind pentru a șaptea oară titlul de campion al Germaniei.
Prima Bundesligă de Tenis este cea mai prestigioasă competiție pe echipe din Germania și se desfășoară din anul 1972. Sezonul cuprinde începutul lunii iulie și pînă la mijlocul lunii august și include 9 zile competiționale, pe parcursul cărora echipele joacă în baza sistemului olimpic. Fiecare întîlnire a echipelor constă din 6 meciuri (4 la proba de simplu și 2 la proba de dublu).
În actualul sezon, Radu Albot a reprezentat CT „Grün-Weiss Mannheim" în 5 meciuri la simplu și 2 meciuri la dublu, ieșind învingător în toate confruntările.
Radu Albot evoluează pentru clubul „Grün-Weiss Mannheim" deja al treilea an la rînd. În afară de sportivul moldovean, pentru culorile verde-alb mai evoluează și alți jucători de tenis cunoscuți: finalistul Roland Garros din acest an, Dominic Thiem (Austria), Damir Dzumhur (Bosnia și Herțegovina), Marc Lopez (Spania) și alții.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
Rusia expulzează trei angajați ai ambasadei Republicii Moldova
A fost deschis Consulatul General al R. Moldova la Sacramento
Consulatul general al R. Moldova la Chicago şi-a început activitatea
De ce în Moldova vor fi oferite buletine de identitate gratuite în preajma alegerilor?
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
Mesaj important pentru cetățenii moldoveni ce urmează să viziteze China
- Ecologia mitului: cum poveștile transmit cunoștințe despre natură
- Nancy Turner și școala Pământului Viu: cum știința devine un act de grijă
- Ritualurile pe câmp: etnobiologia codificată în pământ
- Cum s-a transformat un popor de poeți într-un popor de călăi. Despre transformarea culturii japoneze…
- Calendarul naturii: cum ritmurile pământului dau formă tradițiilor
- Ecologia invizibilă: natura pe care o simți cu pielea



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)