Haraba este un sat şi comună din Unitățile Administrativ-Teritoriale din Stînga Nistrului, Republica Moldova. Haraba este unicul sat din comuna cu acelaşi nume. Localitatea se află la distanța de 22 km de orașul Rîbnița și la 119 km de Chișinău. Populaţia satului Haraba alcătuia 638 de oameni în anul 2011. Satul Haraba a fost menționat documentar în anul 1772.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport

![]() |

O sanie gigant a apărut la Chișinău (Foto)
O „sanie cu zurgălăi", așa numai cum în povești ai văzut, a apărut la Chișinău. Designerul Mihai Stamati, a creat o sanie uriașă care, în următoarele zile, va găzdui toți copiii iubitori de iarnă și de zăpadă.
„Într-o discuție cu Lucia Culev, Direcția Cultură a Primăriei am sugerat diversificarea activităților culturale în perioada iernii și am venit cu ideea realizării unei sănii supradimensionate pentru a crea o atmosferă de săniuș colectiv. După ce am creat modelul 3D și totul a fost gata de producție mi-am îndemnat studenții de la Specialitatea Design Industral UTM, să vină la „clacă" ca să o asamblăm. Sania va fi utilizată mai multe zile la rînd, atît timp cît ne va permite zăpada", ne spune Mihai Stamati.
Sania va fi scoasă la săniuș de Zilele Culturii la Chișinău, iar taxa pentru copiii dornici de a încăleca sania gigantă, va fi o carte pe care o vor dona pentru o nouă bibliotecă.
„Ne propunem să facem săniuș în Piața Marii Adunări Naționale, pe strada Pietonală, dar și alte locuri. Săniușul face parte din programul dedicat Zilelor Culturii în capitală care întrunește concerte, recitaluri de poezie, iar cei care doresc să se plimbe cu sania sînt îndemnați să dăruiască o carte pentru o nouă biblitecă - acesta ar fi prețul unui bilet de călătorie cu sania. O sanie care să unească oamenii, să provoace grupuri de prieteni ca să vină și să se plimbe cu ea în locuri publice ale capitalei", mai spune Mihai Stamati.
Proiectul a fost implementat cu suportul financiar al Direcției Cultură și a costat opt mii de lei.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
Centru Digital Educațional inaugurat de YMCA Moldova în satul Goian ©
Declarația călătorului: Ce este și cînd trebuie completată
Rusia expulzează trei angajați ai ambasadei Republicii Moldova
A fost deschis Consulatul General al R. Moldova la Sacramento
Consulatul general al R. Moldova la Chicago şi-a început activitatea
De ce în Moldova vor fi oferite buletine de identitate gratuite în preajma alegerilor?
- Morarita Catering: un adevărat “orchestator” culinar la evenimentul tău
- Căldura și frigul în sensibilitatea meteorologică populară
- Etnobiologia pietrei: pietrele ca monumente, talismane și repere
- Ina Vandebroek și medicina dintre lumi: cum migrația schimbă cunoașterea despre corp
- Etnobiologia ciupercilor: cunoștințe despre ciupercile comestibile și magice în folclor și viața cot…
- Etnoecologia grădinii: peisajul cultural ca o creație comună a omului și a plantelor



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)