Sărătenii Vechi este un sat şi comună din raionul Teleneşti. Din componenţa comunei fac parte localităţile Sărătenii Vechi și Zahareuca. Localitatea se află la distanța de 18 km de oraşul Teleneşti şi la 70 km de Chișinău. La recensămîntul din anul 2004, populaţia satului constituia 2603 oameni. Satul Sărătenii Vechi a fost menționat documentar în anul 1554.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport

![]() |
Foto: publika.md |

Cursă de cai la Ceadîr-Lunga (Foto, Video)
Sfântul Gheorghe a fost sărbătorit în stil specific în Găgăuzia. Aici au fost organizate tradiţionalele curse de cai. La evenimentul numit "Hederlez", care marchează începutul sezonului agricol, au fost prezente autorităţile din autonomie, dar şi ambasadori străini acreditaţi în Moldova.
În Găgăuzia, caii au fost în centrul atenţiei. Animalele au fost pregătite intens pentru acest eveniment.
"Ne-am pregătit foarte mult, două luni şi jumătate, dar e pentru prima dată pehipodrom şi mai avem de lucru", a spus participantul Nicolae Popa.
"Calul este cumpărat de la o fermă din Ceadîr-Lunga. L-am antrenat mult. De mult timp mă ocup cu caii. Particip la toate competiţiile", susţine un alt participant Veaceslav Prisăcaru.
"Calul are trei ani. L-am antrenat doar câteva zile înainte de competiţie. Nu am avut o pregătire foarte bună, dar sper că anul viitor vom obţine un rezultat mai bun", a spus şi participantul Nicolae Cebotari.
Cele mai aşteptate au fost cursele pentru premiul başcanului, iar învingătorul a fost răsplătit cu bani şi cu un covor tradiţional. Nu toţi au reusit să ajungă însă la finiş.
Din păcate, un călăreţ care mai avea doar câţiva metri până la finiş s-a dezichilibrat şi a căzut de pe cal. Ghinionul e şi mai mare având în vedere că acesta conducea cu detaşare cursa faţă de concurenţii săi.
Competiţia a adunat pe hipodrom sute de curioşi.
"Ziua Sfântului Gheorghe este cea mai importantă sărbătoare pentru găgăuzi".
"Este o sărbătoare frumoasă. Are tradiţii de secole. În această zi, strămoşii noştri scoteau la păscut animalele, care erau pe atunci singura sursă de existenţă", spune un bărbat.
"Tradiţiile din Găzăuzia sunt foarte frumoase. ''Hederlez'' este sărbătoarea când totul reînvie, când ne facem planuri pentru tot restul anului. Ne dorim să avem roadă bună, copiii să aibă rezultate bune la şcoală, iar semenii noştri să fie sănătoşi şi fericiţi", a menţionat başcanul Găgăuziei, Irina Vlah.
La eveniment au fost prezenţi şi ambasadorii Turciei şi Federaţiei Ruse. Farid Muhametşin a decis chiar să participe şi el la competiţia la pocnit din bici.
În acest an, evenimentul a ajuns la ce ade a 20-a ediţie.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
Mesaj important pentru cetățenii moldoveni ce urmează să viziteze China
Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
În atenția cetățenilor R. Moldova în Rusia!
La ce-i trebuie Moldovei gunoiul european?
Renato Usatîi: „Pentru viza SUA mi s-a cerut certificat de la poliția rusă”
- Plantele ca tovarăși: cum popoarele indigene văd lumea verde ca ființe vii
- Gălbiorii – un mod natural de detoxifiere a organismului
- Cum să simți recunoștință față de părinți
- Stup de sticlă în loc de computer: cum un bunic și-a inspirat nepotul să iubească albinele
- În Moldova va fi introdus un sistem de returnare a ambalajelor cu compensare financiară
- Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)