Chircăieşti este un sat şi comună din raionul Căuşeni. Chircăieşti este unicul sat din comuna cu acelaşi nume. Satul Chircăieşti este situat la o distanţă de 15 km de oraşul Căuşeni şi la 72 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituie 3523 de oameni. Satul Chircăieşti a fost întemeiat în anul 1796.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
Foto: tv7.md |
La Chişinău va avea loc Moldova ICT Summit
Cel mai important eveniment în domeniul TIC, Moldova ICT Summit, va avea loc în perioada 13-15 mai 2014. Pentru al cincilea an consecutiv evenimentul va aduce împreună reprezentaţi ai Guvernului, profesionişti IT, lideri din domeniul educaţiei, antreprenori IT, experţi internaţionali şi instituţii donatoare pentru a discuta o serie de subiecte cheie pentru sectorul TIC.
Agenda Guvernului pentru dezvoltarea industriei TIC, modele şi reţete de succes pentru lansarea afacerilor în domeniul IT, eficientizarea proceselor educaţionale prin integrarea instrumentelor şi programelor TIC, tendinţe şi practici de ultimă oră pentru profesioniştii IT – sunt o parte din tematicile care vor fi abordate în cadrul Moldova ICT Summit 2014.
O sesiune specială este dedicată dezbaterilor asupra Pachetului de Competitivitate a Industriei IT, setul de documente va fi prezentat de Ministerul Tehnologiei Informatiei si Comunicatiilor la şedinţa guvernamentală pe data de 13 mai.
Speakeri locali şi internaţionali, reprezentanţi ai unor companii cu renume, vor împărtăşi experienţe de succes, viziuni inovatoare şi concluziile implementării unor proiecte ambiţioase.
Moldova ICT Summit îşi propune să contribuie la dezvoltarea competitivităţii sectorului TIC, încurajarea inovaţiei şi promovarea TIC în calitate de factor motrice al dezvoltării economice durabile.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
Mesaj important pentru cetățenii moldoveni ce urmează să viziteze China
Proiectul „VioPark” al DAAC-Hermes, premiat la Green Award 2025 ©
În atenția cetățenilor R. Moldova în Rusia!
La ce-i trebuie Moldovei gunoiul european?
Renato Usatîi: „Pentru viza SUA mi s-a cerut certificat de la poliția rusă”



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)