Dămăşcani este un sat din cadrul oraşului Costeşti, raionul Rîşcani. Localitatea se află la distanța de 29 km de orașul Rîșcani și la 208 km de Chișinău. Conform datelor recensămîntului din anul 2004, populaţia satului constituia 361 de locuitori. Satul Dămășcani a fost menționat documentar în anul 1605.
Citeşte mai departe-
Toate noutățile
- Rubrica vizitatorilor-autori
- Emisiuni
- Copiilor
- Cultura
- Bucătăria
-
Localitaţile Moldovei și diasporei
- Anenii Noi
- Bălţi
- Basarabeasca
- Bender
- Briceni
- Cahul
- Călăraşi
- Cantemir
- Căuşeni
- Chişinău
- Cimişlia
- Criuleni
- Donduşeni
- Drochia
- Dubăsari
- Edineţ
- Făleşti
- Floreşti
- Glodeni
- Hînceşti
- Ialoveni
- Leova
- Moldova
- Nisporeni
- Ocniţa
- Orhei
- Rezina
- Rîşcani
- Sîngerei
- Şoldăneşti
- Soroca
- Ştefan Vodă
- Străşeni
- Taraclia
- Teleneşti
- Ungheni
- UTA din stinga Nistrului
- UTA Găgăuzia
- Umor
- Caleidoscop
- Muzica
- Crezul
- Noi, moldovenii
- Diaspora moldovenească
- Istoria
- Natura şi turismul
- Moldografia
- Localităţile Republicii Moldova
- Personalități
- Realitatea moldovenească
- Sănătate
- Sport
![]() |
Foto: topnews.ru |
Principalul dușman al dietei
Un grup de oameni de știință din Marea Britanie a realizat un experiment cu 80 de voluntari, stabilind motivul pentru care unii oameni nu pot ține un regim alimentar. In cadrul experimentului toți participanții au avut diete diferite. Toată lumea a ținut așa-numitul jurnal alimentar pentru a înregistra numărul de intenții de a abandona dieta și cauzele acestor dorințe.
Rezultatele au arătat că, în medie, de 11 ori pe săptămînă, persoana își dorește să abandoneze dieta. În jumătate dintre cazuri, această intenție a fost realizată. Cea mai mare dorință de a renunța la dietă apare cînd se acutizează sentimentul de foame, precum și în timpul consumului de alcool.
Cercetătorii au remarcat faptul că consumul de alcool crește de cîteva ori dorința de a refuza dieta. Dar, în același timp, nu trebuie să uităm despre beneficiile consumului de alcool în timpul dietei. De exemplu, consumînd două pahare de vin roșu de desert, o persoană primește aproximativ 20 % din cantitatea zilnică de nutrienți.
În același timp , oamenii de știință au observat că alcoolul pentru un adult este mai atractiv decît dulciurile. Și băuturile spirtoase sînt mult mai dăunătoare pentru siluetă decît dulciurile.
Pentru a respecta cu succes dieta, oamenii de știință recomandă să mergeți devreme la culcare deoarece seara voința slăbește considerabil. Apropo, dacă săriți peste micul dejun de asemenea, aveți de suferit.
- Cum credeți, autoritățile Moldovei ar trebui să contracareze propaganda unionistă în republică?
Sursa:
Declarația călătorului: Ce este și cînd trebuie completată
Rusia expulzează trei angajați ai ambasadei Republicii Moldova
A fost deschis Consulatul General al R. Moldova la Sacramento
Consulatul general al R. Moldova la Chicago şi-a început activitatea
De ce în Moldova vor fi oferite buletine de identitate gratuite în preajma alegerilor?
Administrația Trump discută o posibilă amînare a programului Visa Waiver în cazul României
- Când natura cântă: cum devin plantele instrumente, voci și talismane
- Păsările ca semne: etnoornitologia și cunoașterea vie a naturii
- Etnoveterinaria: cum tratau țăranii animalele cu ajutorul naturii
- Gary Paul Nabhan și memoria semințelor: cum deșertul ne învață despre reziliență
- Culoarea ca un cod: cum etnobiologia descifrează paleta naturii
- Soiuri uitate: cum ajută etnobiologia să redescoperim gustul și suveranitatea



© Moldovenii.md toate drepturile rezervate.
Este interzisă copierea materialelor fără acordul proprietarului.
Informaţia publicată pe site poate fi preluată doar cu indicarea sursei www.moldovenii.md.
Toate întrebările referitor la funcționarea site-ului www.moldovenii.md adresați-le la support@moldovenii.md
Site-ul www.moldovenii.md nu susține și nu promoveaza niciun partid politic.
Comentarii
(0)